Publikováno: 24. 1. 2024

Vzdělávací videohra: Playing Kafka

Jedním z projektů, podpořených v rámci Národního plánu obnovy na podporu kreativního učení, je videohra Goethe institutu Playing Kafka, která oživuje Kafkův literární svět ve světě virtuálním.

Vzdělávací videohra: Playing Kafka

Národní plán obnovy se v oblasti podpory kulturního a kreativního sektoru věnuje také podpoře kreativního učení. Společně s nezávislým herním studiem Charles Games (Svoboda 1945, Atentát 1942, Vlak do Sachsenhausenu) vyvinul Goethe institut k 100. výročí od úmrtí Franze Kafky vzdělávací videohru, která žákům kreativním způsobem přibližuje dílo a život tohoto spisovatele. 

Videohru doplňuje také obsáhlý doprovodný edukační materiál, který otevírá prostor pro individuální úvahy o Kafkově díle v kontextu dnešního světa a vyzývá hráče k aktivnímu zapojení do vyprávění. První modul hry, který vychází z Kafkova románu Proces, je od června 2023 k dispozici zdarma ve verzi pro PC (Windows) v češtině a angličtině. V květnu 2024 vyjde plná verze hry, která obsahuje také moduly inspirované Kafkovým Dopisem otci a Zámkem. Ta bude zdarma k dispozici široké veřejnosti na mobilních zařízeních (iOS, Android) a pro PC (Windows, Mac OS) ve třech jazykových verzích: česky, německy a anglicky.

Proč Kafka? 

Charles studio: Kafkovy romány nabízí mnoho interpretací, lze v nich najít spoustu aktuálních témat ať už jde o odcizenost či úzkost v přebyrokratizovaném světě, či hledání smyslu života. Obsahují ale také spoustu velmi vtipných pasáží. V našich hrách jsme sice zvyklí zpracovávat náročná témata, ale Kafka pro nás byl zcela novou výzvou. Kafku jsme předtím znali jen zběžně. Goethe Institut nás propojil s odborníky na jeho dílo, se kterými jsme diskutovali naši videoherní interpretaci. Herní médium už je dnes podle nás dost vyspělé na to zpracovat i takto složitá témata.

Jak moc spolupracujete s historiky? 

V případě našich historických her byla spolupráce velmi intenzivní. Velkou část příběhu a dialogů v našich hrách Atentát 1942 a Svoboda 1945 navrhovali sami historici na základě reálných příběhů a výpovědí. Konzultovali jsme s nimi i grafické detaily jako třeba historicky přesné uniformy. Obecně ve většině našich her spolupracujeme s odborníky na dané téma a snažíme se je maximálně zapojit do vývoje. Jsme zvyklí spolupracovat s externími partnery, například s Člověkem v tísni jsme pracovali na řadě výukových her. Naposledy na projektu Beecarbonize o klimatické krizi. 

Obecně nás baví vyvíjet hry s přesahem do společenských a kulturních témat. S Goethe institutem jsme byli v kontaktu již nějaký čas s tím, že bychom chtěli společně vytvořit videohru na téma díla a života Franze Kafky. Díky možnosti podpory Ministerstva kultury a vzhledem ke stému výročí smrti Franze Kafky v roce 2024 jsme usoudili, že nastal správný čas s projektem začít.

Zdroj: mkcr.cz