Publikováno: 25. 2. 2022

Výstava v Brně experimentuje s využitím umělé inteligence

Interdisciplinární projekt zkoumá možnosti využití umělé inteligence v uměnovědném výzkumu na příkladu prezentace děl manželů Vašulkových.

Výstava v Brně experimentuje s využitím umělé inteligence

Výstavní triptych Vasulka Live Archive / Interfaces (jehož první část, velkoformátový videomapping na fasádu Domu umění, byla promítnuta na závěr roku 2021) ve druhé části pokračuje výstavou imerzní virtuální reality, do které se budou návštěvníci moci ponořit prostřednictvím VR brýlí, a vícekanálovou projekcí Machine dreaming, rozkládající videa Vašulkových v pseudo-kognitivních procesech prováděných umělou inteligencí. Třetí část expozice tvoří web Machine Vision s unikátními funkcemi. Triptych nabízí různé pohledy na práci umělých neuronových sítí při ikonografické analýze videí manželů Vašulkových.

V jádru projektu Vasulka Live Archive je experimentování s umělou inteligencí v uměnovědném výzkumu. Zaměřuje se nejen na využití funkcí inteligentních softwarů (image recognition technologies) pro výzkum tvorby Vašulkových, ale zkoumá také různé možnosti vizualizace výsledků práce umělé inteligence. Po dobu výstavy budou prezentovány i další výstupy umožňující pozorovat skryté (pseudo) kognitivní funkce umělé inteligence přirovnávané ke snění, které vznikly s využitím knihovny Lucid a nástroje DeepDream.

Těžištěm výzkumného projektu je web Vasulka Live Archive, zejména jeho analytická část Machine Learning, která je specificky vytvořeným rozhraním k obsahu archivu Steiny a Woodyho Vašulkových. Umožňuje prohledávat databázi audiovizuálních děl této umělecké dvojice podle standardních kategorií (autor, název díla, rok), ale také s využitím speciálně netrénovaných umělých neuronových sítí, které dokážou filtrovat obsah archivu z hlediska opakujících se obrazových a zvukových objektů.

Nedílnou součástí výstavy bude také série přednášek autorského týmu, v nichž budou postupně představeny jednotlivé fáze a popsány aspekty interdisciplinárního projektu.

Výstava je otevřená v Domu umění města Brna do 24. března 2022.

Více na webu Vašulka Kitchen Brno.

Zdroj: vasulkakitchen.org