Publikováno: 6. 6. 2023

Virtuální realita ve světových muzeích

Jak světová muzea využívají VR ve svých výstavách a expozicích? MuseumNext přináší přehled inspirativních projektů.

Virtuální realita ve světových muzeích

Bude rok 2023 rokem virtuální reality? Ačkoliv firma Apple letos představila Apple Vision Pro headset, který má ambici umožnit každému přístup do virtuálního světa, světová i česká muzea tento technologický prvek využívají již léta. Například již v roce 2016 představilo muzeum Franklin Institute v americké Filadelfii VR expozici, ktrerá umožnila návštěvníkům nahlédnout na dno oceánu, do vesmíru nebo dovnitř lidského těla. VR představuje pro muzea možnost, jak představit exponáty v novém kontextu, nabídnout imerzivní a interaktivní zážitek nebo prezentovat i jevy, ze kterých se nám zachovalo jen málo materiálních pozůstatků.

Portál MuseumNext přináší přehled inspirativních projektů světových muzeí, které využívají technologii virtuální reality.

• V&A - londýnské muzeum v roce 2021 představilo výstavu Curious Alice, která představila motivy ze známe knihy Lewisa Carrolla. Tradiční fyzická výstava byla doplněna o VR technologii, díky které se návštěvníci mohli ocitnout přímo ve světě Alenčina dobrodružství.
  • Louvre - již v roce 2019 zpustila francouzská galerie projekt Mona Lisa: Beyond the Glass (Mona Lisa: Za sklem) v rámci rozsáhlé výstavy tvorby Leonarda da Vinciho. Návštěvníci mohli v rámci interaktivního prožitku prozkoumat detaily slavného obrazu za doprovodu animací a výkladu v pěti jazycích.
  • Natural History Museum - londýnské přírodovědné muzeum nabízí interaktivní VR program, kterým návštěvníky doprovází známý popularizátor vědy David Attenborough. Ten je provede výběrem z bohatých sbírek muzea, přičemž jednotlivé exponáty je možné přiblížit, otáčet a zkoumat jejich detaily.

• Finské národní muzeum - expozice finského muzea umožňuje návštěvníkům ve virtuální realitě vstoupit přímo do obrazu Car Alexandr II. otevírá zasedání Dumy v roce 1863 od R. W. Ekmana. Mohou se rozhlédnout po zrcadlové síni, kde se zasedání konalo, nebo promluvit s carem a dalšími osobnostmi. Interaktivní prvek se nachází v části historické expozice věnované finské kultuře a dějinám v době ruské nadvlády nad územím v 60. letech 19. století.

• Kremer Museum - zatím co v předchozích případech se jednalo o VR prvky v tradičních muzeích, Kremer Museum existuje pouze ve virtuální realitě. Muzeum touto formou zpřístupňuje kolem 70 obrazů nizozemských a vlámských mistrů ze 17. století.

Celý článek zde.

Zdroj: museumnext.com