Publikováno: 11. 2. 2021

V&A představí online sbírky trochu jinak

Nová platforma nabídne zájemcům 1,2 milionu digitalizovaných sbírkových předmětů.

@vam.ac.uk

Britské muzeum V&A (Victoria and Albert Museum) spouští platformu na zpřístupnění svých digitalizovaných sbírkových předmětů. Více než 1,2 milionu exponátů od keramiky ze starověké Číny až po díla současných uznávaných módních návrhářů si zájemci mohou přehlédnout ve vysokém rozlišení na stránkách Explore the Collections.

Záměrem instituce ale nebylo jen vytvořit databázi digitálních verzí svých sbírek, ale nabídnout uživatelům komplexní zážitek blížící se osobní návštěvě muzea. Platforma používá prvky storytellingu pro propojení a kontextualizaci jednotlivých předmětů a zájemcům nabízí příbuzné nebo podobné části sbírek. Sbírkové předměty je možné třídit nebo vyhledávat na základě jejich formy, doby původu, autora, materiálu, země původu, umístění ve výstavních prostorech nebo příslušnosti k základním sbírkám muzea. Kromě obrázkového obsahu nabízí platforma i populárně-náuční články, videa, odkazy na tematické zboží v muzejním e-shopu nebo propojení se sociálními sítěmi.

Platforma je jedním z výstupů projektu V&A s cílem zlepšit přístup ke sbírkám. V jeho rámci vznikne v nejbližších letech výzkumné středisko sbírek jako součást nového objektu muzea ve východní části Londýna.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsassociation.org