Publikováno: 19. 7. 2021

Umělá inteligence změří zájem návštěvníků o vystavené exponáty

Technologie v italském muzeu může pomoct kurátorům, umělcům i opatřením v době pandemie.

Umělá inteligence změří zájem návštěvníků o vystavené exponáty

Muzeum v italské Bologni uvedlo do zkušebního provozu technologický systém ShareArt. Systém pracuje na principu kamer umístěných u jednotlivých uměleckých díl ve výstavě, které zaznamenávají obličej návštěvníků. Umělá inteligence následně vyhodnotí, kolik návštěvníků se zastavilo u exponátu, jak dlouhý čas u něj strávil každý z nich, nebo věk, pohlaví a socioekonomickou třídu návštěvníka. Důležitou funkcí je také snímání výrazu tváře návštěvníka a vyhodnocení jeho postoje k danému předmětu.

Tvůrcové technologie si slibují, že systém může v budoucnu pomoct kurátorům v lepším porozumění své cílové skupiny, stejně jako teoretikům umění v náhledu na vnímání díl. V současnosti je aktivně využíván zejména na dohlížení nad dodržováním opatření proti šíření virových nemocí, jako je nošení roušek a zachovávání rozestupů.

Celý článek zde.

Zdroj: blooloop.com