Publikováno: 3. 7. 2023

Procházka časem v Muzeu východních Čech

Muzeum východních Čech v Hradci Králové umožní návštěvu zaniklých částí města ve virtuální realitě.

Procházka časem v Muzeu východních Čech

Muzeum východních Čech v Hradci Králové představilo a zpřístupnilo výsledek několikaleté práce týmů historiků, archeologů, památkářů a historických geografů, kteří ve spolupráci se softwarovými inženýry, 3D grafiky a programátory z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze vytvořili unikátní aplikaci s virtuální realitou. Ta zobrazuje vědecké rekonstrukce již zaniklých areálů v Hradci Králové od 14. do počátku 20. století.

Na projektu spolupracovali odborníci z Univerzity Hradec Králové, Historického ústavu Akademie věd ČR v Praze, ČVUT v Praze a dále MVČ v Hradci Králové a Územního pracoviště Památkového ústavu v Jaroměři. Postavy, které aplikace zobrazuje, vznikly fotogrammetrií skutečných postav v dobových kostýmech, což se podařilo díky spolupráci se spolky Königgrätz 1866, Komitét pro udržování památek z v 1866 a Hradecký dvůr Alžběty Richenzy.

Aplikace ukazuje prostřednictvím 3D brýlí Hradec Králové v dnes již zaniklé podobě prostřednictvím budov, které dnes již nestojí nebo byly pozměněny. Objektů je celkem 17 a souvisejí se správou města v období, kdy byl Hradec Králové věnným městem, nebo na tuto etapu odkazují. Jejich virtuální zobrazení se opírá o rozsáhlý historický, památkový a archeologický výzkum, a jsou tak věrným vyobrazením, jaké dnešní poznání umožňuje.

Poprvé byla aplikace k dispozici v rámci akce S vysvědčením do muzea 30. června 2023. Aplikace je nyní veřejnosti dostupná v Historické budově Muzea východních Čech v Hradci Králové, a to vždy poslední středu v měsíci, případně jako součást návštěvnických programů zaměřených na otevřené depozitáře a zákulisí muzea, které budou otevřeny od září tohoto roku.

Více informací v článku zde nebo zde.

Zdroj: novinykraje.cz; rozhlas.cz