Publikováno: 10. 5. 2022

Otevřené sbírky 2022

Iniciativa Otevřené sbírky.cz zveřejnila svou třetí výroční zprávu o stavu digitalizace v ČR.

Otevřené sbírky 2022

V pořadí třetí ročník vydání Zprávy o digitalizaci a zpřístupňování kulturního dědictví v České republice přináší aktualizovaná data. Webová stránka otevrenesbirky.cz nově prezentuje souhrnná data za poslední tři roky rozšířená navíc o otázky možnosti publikování reprodukcí sbírkotvorných předmětů pod svobodnou licencí.

Na jaře 2021 šlo online zobrazit 1 248 204 muzejních artefaktů, o 12 měsíců později to je již 1 377 522. Tento 11% nárůst je ale výrazně menší, než mezi lety 2020 a 2021, kdy se počet exponátů na internetu téměř zdvojnásobil.64% institucí, které vyplnily dotazník, i přesto považuje aktuální situaci ohledně digitalizace za lepší, než byla před začátkem pandemie. Mezi nejčastěji zmiňované pozitivní změny patří posun v prioritách u vedení nebo zřizovatele (26% institucí), větší povědomí o přínosech digitalizace (19%), lepší možnosti financování (21%) a kvalitnější zázemí v oblasti technologií a lidských zdrojů (19%).

Největší přírůstek ze sbírkotvorných institucí zaznamenalo od loňského vydání zprávy Národní muzeum, které do svého online katalogu eSbírky zařadilo zhruba 100.000 nových položek. Jiné instituce naopak investovaly do prezentace sbírek ve vlastním online katalogu. Příkladem může být Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, která na svém webu zpřístupnila téměř 100% ze svých 6555 sbírkových předmětů.

Během posledního roku se také zvýšil počet institucí, které publikují své exponáty online, o 11 nováčků; mimo jiné o Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou, Jihočeské muzeum nebo Vlastivědné muzeum v Kladně.

Digitalizovné není totéž co přístupné. Digitalizováno je v ČR přibližně 14.5% z celkového počtu sbírkových předmětů. Online přístupných je však pouze 36% z nich. Většina digitálních reprodukcí je pouze uložena na veřejnosti nedostupných serverech a slouží jen interním potřebám dané instituce.

Celý text zprávy zde.

Zdroj: otevrenesbirky.cz