Publikováno: 6. 4. 2020

Mezinárodní den muzeí 2020 online

Letošní akce Mezinárodního dne muzeí se přesouvají do online prostoru.

@icom.museum

Mezinárodní den muzeí se již od roku 1977 každoročně slaví 18. května. Do loňského ročníku se zapojilo více než 37 tisíc muzeí ve 158 zemích. Letošní ročník se ale bude nést ve znamení zavření nebo omezení provozu muzejních institucí v rámci opatření proti šíření virové nemoci. Mezinárodní rada muzeí ICOM, pod jejíž záštitou se Mezinárodní den muzeí koná, proto vyzývá zapojené instituce, aby své plánované aktivity přenesly do online prostoru.

ICOM přizvukuje také význam hesla letošního ročníku "Muzea pro rovnost: Diverzita a inkluze". Možnosti virtuálních a digitálních technologií mají potenciál zaměřit pozornost na otázky přístupnosti muzeí, a zároveň oslovit i skupiny obyvatel, pro které je fyzická návštěva muzea z různých důvodů obtížná nebo nemožná.

Své inspirativní projekty zatím představilo třeba Keňské národní muzeum nebo řecké Archeologické muzeum v Nikopolis. Všechny zapojené instituce a jejich aktivity jsou k nahlédnutí na interaktivní mapě zde.

Více informací v článku zde.

Zdroj: aam-us.org/2020/03/30/international-museum-day-2020-goes-digital-and-spotlights-museums-for-equality-diversity-and-inclusion/