Publikováno: 2. 7. 2020

Je kulturní obsah z online prostředí vhodný pro naše duševní zdraví a pohodu?

Nový výzkumný projekt zabývající se dopady v souvislosti s karanténou v době pandemie Covid-19.

@museumsassociation.org

Univerzita v Oxfordu zahájila projekt, který zkoumá, zda byl online kulturní obsah prospěšný pro duševní zdraví a pohodu během karantény v období pandemie Covid-19.

Projekt, který je financován z univerzitního Covid-19 Research Response Fund, je veden interdisciplinárním týmem z oddělení psychiatrie a Oxfordského internetového institutu s využitím digitálních sbírek a zdrojů Ashmoleanova muzea. Byl spuštěn v reakci na obavy týkající se dopadů na duševní zdraví lidí během pandemie Covid-19 a na nárůst množství digitálního obsahu vytvářeného muzei a jinými kulturními organizacemi.

Ashmolean říká, že návštěvy jeho webových stránek v dubnu vzrostly o 101% ve srovnání s předchozím rokem. Více než 20 000 lidí vidělo výstavu Young Rembrandt online a 17 000 lidí si pořídilo autoportrét pomocí filtrů na Instagramu muzea.

Během první fáze bude veřejnost vyzvána k účasti na online průzkumu. Jedním z cílů projektu je prozkoumat, jak lze zlepšit digitální obsah produkovaný organizacemi, jako jsou právě muzea.

Andy Przybylski, ředitel výzkumu na Oxfordském internetovém institutu, říká: „Existují společné názory, že online technologie mají negativní dopad na děti i dospělé. Přestože existují důkazy, které to zpochybňují, chybí nám údaje o tom, jak mohou zkušenosti s internetem skutečně prospět duševnímu zdraví."

Více o projektu zde

 

Zdroj: https://www.museumsassociation.org/museums-journal/news/oxford-university-launches-research-into-impact-of-digital-content-mental-health?utm_campaign=1769451_01072020%20MA%20newsletter&utm_medium=email&utm_source=Museums%20Association&dm_i=2VBX,11XBF,7EFJUE,40W5S,1