Publikováno: 11. 8. 2020

Interaktivita bez doteku? Nové technologie otevírají možnosti

Nové technologie umožňují interaktivní zážitek v muzeu bez obav.

@MuseumNext

Pandemie koronaviru otevřela v muzejním a galerijním sektoru diskuzi o budoucnosti interaktivních prvků ve výstavách a expozicích. Z důvodu opatření proti šíření viru bylo potřeba limitovat nebo odstranit interaktivity založeny na bázi dotyku. Ty kromě mechanických aktivit zahrnují i dotykové obrazovky, které jsou v současnosti již téměř neodmyslitelnou součástí výstav. Jak je možné docílit stejnou míru interaktivity a zároveň dodržovat hygienické zásady?

Portál MuseumNext představuje hned několik příkladů funkčních a relativně dostupných technologií, které reagují na pohyb nebo tlak. Pouhý pohyb očí stačí k ovládaní zařízení vybaveného přístrojem Eyetracker, který může zprostředkovat interaktivní zážitek i osobám s omezenou schopností pohybu. Na podobném principu pracuje Leap Motion Controller, který sleduje pohyb rukou. Světelný senzor umístěn na podlaze reaguje na našlápnutí a je vhodný zejména k ovládání větších projekcí.

V neposlední řade bezesporu nejjednodušším a nejlevnějším řešením je aplikace, kterou si návštěvník stáhne do vlastního zařízení, nebo individuální tablety, které jsou po ukončení návštěvy vráceny a dezinfikovány.

Další tipy na interaktivní prvky v celém článku zde.

Zdroj: museumnext.com/article/corona-proofing-museum-interactives/