Publikováno: 21. 11. 2022

Diecézní muzeum ve Freisingu je po rekonstrukci nově otevřeno

Po devíti letech od uzavření se v říjnu 2022 pro veřejnost znovu otevřelo Diecézní muzeum ve Freisingu.

Diecézní muzeum ve Freisingu je po rekonstrukci nově otevřeno

Jednou z hlavních dominan bavorského Freisigu je opevněný kopec Domberg. Vedle románského Freisingského dómu s bohatou barokní výstavou od bratří Asamů, v jehož sousedství se nachází i jedna z největších církevních knihoven v Německu, je na Dombergu i Diecézní muzeum.

Diecézní muzeum ve Freisingu spravuje sbírky církevního umění od středověku po dnešek a nyní se po devíti letech uzavření otevřelo veřejnosti. Hlavním lákadlem je výstava "Prostředník mezi nebem a zemí". Ta pracuje s vyobrazením andělů; nejvíce se sochami a také obrazy. Muzeum se ale věnuje obecně lidové křesťanské kultuře, klášterní kultuře a způsoby reprezentace církevních hodnostářů.

Rekonstrukce muzea přinesla i zásadní změnu fungování. Od roku 1974 sídlí muzeum na Dombergu v budově bývalého chlapeckého semináře, který však nevyhovoval muzejním předpisům. Dnes je budova opravena a jak informuje samotné Diecézní muzeum, plní i energetické nároky na udržitelnost. Muzeum vytápí tepelné čerpadlo a ročně se tak ušetří 220 tun CO2.

Jelikož je Freising na železniční trati z Čech do Mnichova, může se tak jednat o vhodný cíl našinců, kteří by chtěli objevit nová a zajímavá muzea.

Více o Diecézním muzeu ve Freisingu naleznete zde.

Zdroj: dimu-freising.de