Publikováno: 15. 3. 2023

Dějepis pod tlakem

Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů vydalo prohlášení k aktuální situaci v instituci (aktualizováno o vyjádření vedení ÚSTR).

Dějepis pod tlakem

Zaměstnanci Oddělení vzdělávání ÚSTR zveřejnili výzvu Dějepis pod tlakem. V otevřeném dopise vyzývají Radu ÚSTR a Senát PČR, aby se zabývaly bossingem ředitele Ladislava Kudrny nebo cenzurními kroky vedení. Pod výzvu se podepsalo 19 pracovníků oddělení, kteří kritizují mimo jiné nedávn, nedostatečně vysvětlené odvolání svého vedoucího Čeňka Pýchy.

V otevřeném dopise zmiňují například publikaci 13 objektů z (ne)šťastného muzea, která vznikla v rámci projektu NAKI, řešeného ÚSTR společně s Národním muzeem, a věnuje se vybraným předmětům ze sbírek stranických muzeí za minulého režimu. Kniha, avizována již v prosinci loňského roku, je hotová a vytištěná, ale dosud není v prodeji. Jak uvádí signatáři, vedení bez udání důvodu zastavilo její distribuci a nepovolilo ani její prezentaci a propagaci. 

Podle otevřeného dopisu také  vedení Ústavu nepovolilo, aby se členové Oddělení vzdělávání účastnili prestižní evropské přehlídky European Innovation Days in History Education, kde měli představit projekt HistoryLab  na podporu badatelské výuky. Vedení podle historiků tímto postupem porušuje základní standardy vědecké práce a poškozuje mezinárodní reputaci ústavu i pozici ÚSTR mezi ostatními výzkumnými a vzdělávacími institucemi.

Vedení podle pracovníků Oddělení vzdělávání také bez věcné argumentace kritizuje zásadní výstupy práce oddělení, jimž se dostalo pozitivního odborného hodnocení v ČR i zahraničí. Jedná se například o badatelskou učebnici Soudobé dějiny Nakladatelství Fraus, která byla oceněná v loňském roce na Frankfurtském knižním veletrhu stříbrnou medaili BELMA – Best European Learning Materials Awards. Vedení se také zatím nevyjádřilo k pokračování projektu Dějepis+, který probíhá ve spolupráci s MŠMT a Národním pedagogickým institutem a v němž ÚSTR plní roli hlavního odborného garanta. Signatáři výzvy vyjádřují obavu, že v důsledku přístupu vedení ÚSTR nebudou mít podmínky pro modernizaci a zefektivnění vzdělávání v dějepisu a podporu výuky soudobých dějin na školách.

V neposlední řadě zaměstnanci kritizují také nehospodární počínání vedení Ústavu. Kromě blokování prezentace a distribuce výše zmíněné knihy, jež byla vytištěna ze státních prostředků, ohrožuje postup vedení prý také projekty financované z externích grantů. Ve výzvě je vyjádřena obava, že kvůli krokům vedení nebude ÚSTR schopný dostát svým závazkům a vzniknou škody ústavu i partnerským institucím. 

Vedení ÚSTR se aktuálně k publikované výzvě a zveřejněné kritice svých zaměstnanců nevyjádřilo.

Výzva Dějepis pod tlakem

Více informací v článku na portálu iRozhlas.

Aktualizace 15. března 2023Ústav pro studium totalitních řežimů na webových stránkách instituce zveřejnil odpověď na otevřený dopis Dějepis pod tlakem. Vedení Ústavu reaguje na jednotlivé body dopisu. Jak uvádí v reakci: "Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů je připraveno v rámci diskuze, nejenom s odbornou veřejností, obhájit všechny své kroky, které směřují k naplnění zákonného poslání Ústavu pro studium totalitních režimů, kvalitě vědecké práce a otevřené akademické diskuze. Odmítáme lživá tvrzení a nepodložená osočení ze strany osob, nerespektujících pravidla slušné diskuze a sledujících pouze své osobní zájmy. V žádném soukromém podniku ani ve veřejné správě není možné, aby zaměstnanci rozhodovali, kdo bude jejich vedoucí a řídili vedení své instituce, což je přesně to, o co se pomocí nepravdivých a difamujících sdělení, které bude vedení Ústavu pro studium totalitních režimů dále řešit, snaží autoři uvedené písemnosti." Celá odpověď zde.

 

(Obrázek: Sporná publikace 13 objektů z (ne)šťastného muzea. Foto: Facebook Dějepis v 21. století)

Zdroj: dejepispodtlakem.cz; irozhlas.cz