Publikováno: 31. 12. 2021

Co se událo v uplynulém roce a na co se těšit v roce 2022?

Jaká byla nejdůležitější témata muzejnictví v roce 2021 a na jaké události se lze těšit v příštím roce? 

©https://commons.wikimedia.org/

Končící rok se opět nesl v duchu pandemie a omezování činnosti kulturních institucí. Jako každá krize i tato s sebou přinesla zároveň řadu příležitostí k inovacím, které jistě přetrvají také po pandemii. V tomto směru rezonovala zejména témata přechodu do virtuálního prostoru, efektivního využívání nových sociálních sítí či zapojování nových digitálních technologií. Předně na evropské úrovni muzea řešila rovněž výzvu klimatické krize, otázku nové definice muzea a vyrovnávání se s koloniálním odkazem muzejních sbírek. Největší kontroverze vyvolalo jistě poslední zmiňované téma, neboť s sebou přináší citlivá témata případného navrácení sbírkových předmětů do zemí původu a kritické promýšlení vystavování takových předmětů s ohledem na kontext, jak se do muzeí takový předmět dostal. Za tímto účelem byly v uplynulém roce představeny nové metodiky například britskou Muzejní asociací nebo Německým svazem muzeí. Je možné se jen těšit, jak se tyto debaty budou dále vyvíjet a jaké budou mít dopady nejen na muzea, ale na fungování celé společnosti.

Pro Česko zůstává klíčovou otázkou zejména financování muzeí a dalších kulturních institucí v kontextu hospodářských dopadů pandemie. Minulé vládě se za tímto účelem podařilo definovat strategii státní kulturní politiky na rok 2021-2025 (více Státní kulturní politika na léta 2021-2025+). Plány obnovy představují vítanou příležitost získání finančních prostředků pro instituce kulturního dědictví. To se týká také nově otevíraných programů Evropské unie pro kulturní sektor, kdy již 20. ledna bude možné podávat návrhy projektů v Klastru 2 Horizontu Evropa. Uvidíme, jakým způsobem bude český kulturní sektor s to participovat na evropských dotacích.  

Uplynulý rok přinesl také řadu nových expozic a otevření nových památníků, z nichž velká část z nich vzbudila nemalý zájem stran nejen návštěvníků a návštěvnic, ale také z řád odborné veřejnosti. Předně je třeba zmínit dlouho očekávané nové historické a přírodovědné expozice Národního muzea, expozici „Naši Němci“ v Městském muzeu v Ústí nad Labem, dále pak expozice v Památníku holocaustu Romů v Hodoníně u Kunštátu, v Muzeu východních Čech v Hradci Králové nebo Muzea nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. Slavnostního otevření se dočkal také opravený Památník Zámeček v Pardubicích a Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně. V novém roce se pak můžeme těšit na otevření expozice starších dějin v Národním muzeu nebo na otevření Památníku tří odbojů v  Lošanech. 

A jaké nejdůležitější události čekají svět muzeí v novém roce?

Jistě na prvním místě je třeba zmínit ICOM General Conference, která se uskuteční v Praze ve dnech od 20. do 28. srpna 2022. Jejím cílem je kromě jiného právě ustanovení nové definice muzea jako společenské instituce.
Více: Prague2022.icom.museum.

V únoru se bude odehrávat muzejní veletrh Cultura Suisse v Bernu, který pořádají švýcarské muzejní organizace a instituce kulturního dědictví.
Více: Emuzeum.cz.

Mezinárodní výbor pro dokumentaci ICOM bude pak v květnu pořádat svou odloženou výroční konferenci. Ta se bude zaměřovat na spojení tradičních přístupů a digitálních technologií v praxi muzejnictví a dokumentace.
Více: Emuzeum.cz.

Od 8. do 11. května bude v Sársku probíhat výroční konference Německého svazu muzeí (Deutscher Museumsbund). Ta se bude zabývat zvýšením atraktivity muzeí, a to jak pro návštěvnice a návštěvníky, tak pro případné uchazeče a uchazečky o zaměstnání.
Více: Museumsbund.de.

Na tuto konferenci naváže od 12. do 14. května velké sympozium Německého, Rakouského a Švýcarského výboru Mezinárodní rady muzeí. Toto odložené setkání bude řešit předně muzejní inspirace pro výzvu udržitelného rozvoje.
Více: Icom-deutschland.de.

Na listopad roku 2022 je pak plánována v portugalském Loulé konference Network of European Museum Organisations (NEMO), zaměřená na digitální technologie. A rovněž britská Museums Association bude v listopadu pořádat svou výroční konferenci, která se uskuteční ve skotském Edinburghu.

V rámci celého roku bude možné se zúčastnit také série seminářů a dílen on-line magazínu a inovativní platformy pro muzea a kulturní instituce MuseumNext. Na přelom ledna a února je například naplánována konference zaměřená na fyzické zdraví a duševní pohodu v muzeích, o měsíc později pak na využívání her v muzeích a na konci března na udržitelný rozvoj a výzvu "zelených muzeí".
Více: Museumnext.com.