Publikováno: 14. 12. 2022

Chmelařské dědictví Žatecka v interaktivní aplikaci

Nová mapová aplikace provede uživatele po muzeích a expozicích nebo významných vyhlídkových místech v chmelařském regionu Žatecka.

Chmelařské dědictví Žatecka v interaktivní aplikaci

Zájemci mají možnost poznat a zažít chmelařské dědictví v nové mapové aplikaci, která provede nejen po místech města spojených s touto tradicí, ale také po okolní krajině typické pěstováním chmele. Obě území aktuálně usilují o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO.

Díky interaktivním ikonám v podobě chmelové hlávky můžete na mapě zapínat a vypínat jednotlivé vrstvy s názvy: Poznej chmelařské dědictví, Zažij chmelařské dědictví, Poslechni si chmelařské dědictví a Ochrana chmelařského dědictví.

• Pod odkazem Poznej chmelařské dědictví jsou zobrazeny nejen hlavní objekty, na jejichž hodnotách je založena nominace včetně jejich popisů, ale zobrazuje také chmelařské sklady a sušárny. Připraveny jsou karty komínů a chmelových půd, do kterých budou nahrány výsledky proběhlých průzkumů.
  • Vrstva Zažij chmelařské dědictví zobrazí všechna muzea a expozice, významná vyhlídková místa, ale také možnosti ubytování a občerstvení. Po kliknutí na daný objekt se zobrazí karta s odkazem na web daného zařízení.
  • Pod oddílem Poslechni si chmelařské dědictví je představeno deset významných míst/sídel partnerů projektu nominace, kteří v předchozích letech projekt podporovali. Po dohodě se spolkem A dál? byla do mapy zaimplementována audiotrasa Mezi žateckými komíny, kterou spolek vytvořil tento rok.
  • Při zapnutí vrstvy Ochrana chmelařského dědictví budou zobrazeny plochy městské památkové rezervace Žatec, městské památkové zóny Žatec včetně jejich ochranných pásem a na Steknicku nově vyhlášená krajinná památková zóna.
  • Zapnutím bodu Kulturní památky se zobrazí všechny prohlášené objekty, kliknutím na ně se dostanete na stránky Památkový katalog Národního památkového ústavu a kartu daného objektu.

Mapa je dostupná v české, anglické a německé mutaci a je také součástí webu Žatec a krajina žateckého chmele.

Interaktivní mapa Žatce a krajiny žateckého chmele

Mapový projekt byl v tomto roce zpracován za využití dotace Ministerstva kultury pod názvem Program podpory pro památky světového dědictví.

Více informací zde.

Zdroj: propamatky.info