Publikováno: 26. 10. 2021

Cambridgeská univerzita vrací Nigérii bronzovou sošku kohouta

V posledních letech dochází přední britské, francouzské a německé kulturní instituce k rozhodnutí naracet ze svých sbírek poklady získané během koloniální éry. Nyní tak činí také britská Cambridgeská univerzita.

@jesus.cam.ac.uk

Jedním ze symbolů soudobé reflexe muzejních sbírek s ohledem na jejich možný koloniální kontext představují tzv. beninské bronzy. Jedná o rozsáhlou sbírku bronzových artefaktů Beninského království, které se rozkládalo na území dnešní Nigérie. Sbírka byla jako kořist přivezena do Evropy britskými vojáky během expedice v roce 1897, jíž starobylé Beninské království padlo za oběť. Během následujícího staletí se části pokladu roztrousily po muzeích a soukromých sbírkách celého světa. V Česku historickou událost přiblížilo v roce 2017 Moravské zemské muzeum výstavou „Království Benin: Bronzy skropené krví“, nicméně diskuse o návratu sbírek, jaká se odehrává v muzeích západní Evropy neprobíhá.

Jedním z významných artefaktů je také soška bronzového kohouta, která se od roku 1905 nachází ve sbírce Ježíšovy koleje Cambridgeské univerzity. Soška byla odstraněna z jídelny koleje již roku 2016, nicméně až nyní dojde k jejímu předání Nigerijské národní komisi pro muzea a památky. K slavnostnímu předání dojde zítra.

Zdroj: jesus.cam.ac.uk, bbc.com