Publikováno: 20. 1. 2022

Call for Papers: Cold War Museology

Stirlingská univerzita a Národní muzeum Skotska žádají o zasílání návrhů příspěvků ke konferenci, která se bude zaměřovat na otázku podílu muzeí na porozumění studené válce. Návrhy lze zasílat do 4. dubna.

© commons.wikimedia.org

Konference proběhne v Edinburghu a je plánována na červen 2023. Jejím cílem je analyzovat současný stav materiálního dědictví studené války v teorii a praxi, a to v Evropě i mimo ni, a zároveň si položit otázky po mezerách, deficitech, výzvách a případných budoucích programech.

Všichni se zájmem zúčastnit se této konference můžou zasílat své abstrakty v rozsahu 200 až 300 slov na jedno z následujících témat:

1. Materiální dědictví: jako biografie objektů řešící klíčové otázky, jako je sbírka, autenticita, význam, uchování, kurátorství a reprezentace. Tato část se bude zabývat tím, jak byly dosud prezentovány sociální a kulturní dějiny studené války spolu s průmyslově-vojenským komplexem. Studie dědictví studené války budou představeny kritickou perspektivou; např. zdůraznění rozdílů vyplývajících z postupů institucionálních a v rámci dědictví původního místa.
  2. Temporalita: zvažování otázek kolem periodizace studené války a dočasnosti; reflexe využití klíčových událostí a dat při vzpomínání na studenou válku; zvažování toho, jak současné představy o historii dvacátého století formují design výstav studené války; diskuse o tom, jak změny národních identit a kultur změnily reprezentace studené války.
  3. Spory: identifikace problémů, které se ukázaly být příliš složité nebo náročné na to, aby je bylo možné prezentovat ve veřejných muzeích; jaká je role rasy, etnika či impéria v muzeologii studené války; komplikace vyprávění o studené válce z pohledu mezinárodních muzeí a památníků; hodnocení toho, jak současná politika paměti změnily či mění kurátorskou práci.
  4. Nehmotné dědictví: diskuse o výzvě sbírkotvorné činnosti a reprezentace zkušeností studené války v muzejních prostorách; vliv na publikum a přijetí výstav studené války veřejností; jakou roli hrají emoce ve výstavách o historii studené války; jak mohou digitální média, nové technologie a senzorické nástroje pomoci muzeologii studené války.

Uzávěrka je v pondělí 4. dubna 2022.

Abstrakty nebo dotazy lze zasílat na adresu: Jessica.douthwaite@stir.ac.uk

Zdroj a další informace: hsozkult.de