Publikováno: 7. 12. 2021

Byl spuštěn projekt „Sbírkové předměty z koloniálních kontextů“

Německá digitální knihovna spustila první verzi platformy, v rámci níž jsou prezentovány digitalizované předměty německých sbírek, které s sebou nesou určitý typ spojitosti s kolonialismem.

©https://ccc.deutsche-digitale-bibliothek.de/

Německo patří k dlouhodobě k zemím, které aktivně kriticky reflektují vlastní minulost. Velký význam je kladen rovněž na převzetí historické odpovědnosti za koloniální minulost Německa a uvědomování si historických souvislostí také v kontextu sbírek kulturního dědictví. Portál „Sammlungsgut aus kolonialen Kontexten“ tak zpřístupňuje digitalizované předměty coby pilotní projekt, který by měl v budoucnu prezentovat svůj obsah i v několika jazycích a jako samostatná platforma by měl být spuštěn s koncem roku 2022.

Portál vzniká v návaznosti na nedávno vydaného průvodce Německého muzejního svazu "Průvodce nakládání se sbírkovými předměty z koloniálních kontextů". Zde je nutné poznamenat, že výraz "koloniální kontext" nelze ztotožňovat s výrazem "kontext nespravedlnosti", neboť je obecným pojmem vztahujícím se k širokému spektru vyjednávacích procesů.

Webové stránky portálu: Ccc.deutsche-digitale-bibliothek.de

Průvodce Německého svazu muzeí pro správu sbírek spojených s kolonialismem: Care of Collections from Colonial Contexts

Zdroj: museumsbund.de