Publikováno: 6. 6. 2023

Bustu Bulgakova v Kyjevském muzeu potřísnili rudou barvou

Pamětní deska rusky píšícího prozaika Michaila Bulgakova v Kyjevě byla posprejována červenou barvou; správci spisovatelova muzea se rozhodli ji v tomto stavu ponechat.

Pamětní deska Michaila Bulgakova se nachází na fasádě jednopatrového domu z 19. století, kde spisovatel vyrůstal a z něhož vzniklo na přelomu 80. a 90. let 20. století muzeum věnující se právě Bulgakovovi a jeho tvorbě. K posprejování busty barvou krve se přiznal šestnáctiletý chlapec, který tímto prostestuje proti rusifikaci a kolonizaci Kyjeva. Zdůvodňuje to tím, že Bulgakov byl dlouhodobě protiukrajinsky naladěný, a proto nechápe, proč má mít muzeum právě v Kyjevě.

Bulgakov se sice narodil v Kyjevě, celý život však psal rusky a posledních dvacet let strávil v Moskvě, kde je také pohřben. Ačkoliv byl perzekvován stalinským režimem, ve svých dílech včetně románu Bílá garda se vyjadřoval hanlivě o ukrajinštině i ukrajinské kultuře.

Ukrajina letos na jaře zakázala používání místopisných názvů odkazujících k Rusku či jakkoliv sloužících propagandě ruské imperiální politiky. Cílem zákona je dekolonizace zeměpisných názvů a regulace používání zeměpisných názvů i symbolů státu, který se dopustil ozbrojené agrese proti Ukrajině.

Zdroj: aktualne.cz