Publikováno: 22. 9. 2017

British Museum plánuje nové uspořádání starověkých sbírek

British Museum se pouští do proměny a nového uspořádání důležitých sbírek starověkých civilizací, které by mohlo být zatím největší změnou v muzeu za posledních 150 let.

V prvním rozsáhlém rozhovoru, který Hartwig Fischer, ředitel muzea od dubna 2016, poskytl, mluví o rozsáhlé reorganizaci sbírek Mezopotámie, starověkého Egypta a Řecka a Říma. Tyto sbírky jsou nyní rozmístěné mezi dvěma podlažími a zabírají dohromady až 95 galerií.

Fischerův předchůdce Neil MacGregor se věnoval především expanzi prostorů pro krátkodobé výstavy, konzervátorské dílny a podzemní depozitář. Fischer se oproti tomu zabývá prezentací stálých sbírek. Je toho názoru, že v současnosti je pro návštěvníka problematické stálé sbírky starověkých civilizací komplexně uchopit - například v případě Egypta jsou sochy umístěny v přízemí a mumie a menší objekty v prvním patře.

Dalším problémem je nedostatek místa pro ostatní světové sbírky - obzvláště Oceánie, Austrálie, Jižní Ameriky a Afriky. Dále chce Fischer upozornit na pravěké exponáty (do roku 3000 př.n.l.), kterých je vystaveno jen minimum, přestože má muzeum velice podstatnou sbírku.

Celá doba reorganizace je vypočítávána až na deset let, první kroky muzeum už podniká.

Více si můžete přečíst v článku s názvem British Museum plans sweeping redisplay of world cultures zde. Celý rozhovor s Hartwigem Fischerem s názvem We need to take into consideration the whole world, not only Europe zde.

Zdroj: http://theartnewspaper.com/news/british-museum-plans-sweeping-redisplay-of-world-cultures