Publikováno: 7. 9. 2022

Brémské muzeum migrace propojuje moderní přístupy k muzejnictví

V červnu minulého roku byl v německých Brémách otevřen nový muzejní komplex věnovaný fenoménu migrace.

Brémské muzeum migrace propojuje moderní přístupy k muzejnictví

Je tomu více než rok, co v německém Bremerhavenu na březích Severního moře otevřeli novou expozici v Deutsche Auswandererhaus (Německé muzeum migrace). Výstavní komplex sestává z dvou nově zrekonstruovaných budov na Columbusstraße 65 v Brémském Přístavu, který byl v 19. a 20. století jedním z největších emigrantských přístavů vůbec. Právě v Brémách nastoupilo na odplouvající loď více než 7,2 milionu lidí.

Muzeum mapuje působivé příběhy a souvislosti spojené jak s fenoménem emigrace, tak imigrace. Návštěvníci se dozvědí z fotografií, videí a výstavních předmětů o konkrétních lidech, kteří se rozhodli odcestovat z Evropy či v ní zkusit najít nový život. Sami si pak mohou zkusit imigrační test na modelu americké přistěhovalecké stanice na proslulém Ellis Island nebo využít bohaté nabídky lektorovaných programů, jejichž cílem je nejen seznámit s migrací 19. a 20. století, ale i propojit minulost migrace se současností.

Právě důraz na aktuálnost tématu migrace se odráží i v přístupu muzea k návštěvníkům. „Ciťte, přemýšlejte a diskutujte s námi!“ vyzývají na svých stránkách pracovníci muzea a nabízejí řadu možností, jak mohou návštěvníci sami utvářet dění v muzeu. Jde například o společná čtení, filmové produkce nebo bádání po rodinných příslušnících v evidenci brémských migrantů s pomocí pracovníků muzea.

Brémské muzeum migrace tak vystavuje fenomén migrace nejen jako starožitnost oddělenou sklem vitríny, ale jako žitou zkušenost, která se dotýká milionu lidí.

Zdroj: dah-bremerhaven.de