Publikováno: 2. 12. 2022

#BecauseOfHerStory

Americký Smithsonian Institution podporuje v rámci programu "Because of Her Story" muzea a výstavy, které reprezentují roli žen ve vytváření americké historie.

#BecauseOfHerStory

"Ženy přispěly k momentům, které definují Spojené státy americké; doba sepisování konstitučních práv, práce na průlomových objevech vědy, vytváření symbolů našeho národa," touto větou začíná představení programu "Because of Her Story", který vede Smithsonian Institution. Cílem projektu je vystavování dějin žen a jejich role v utváření amerického národa a také podpora muzejních institucí, které se těmito tématy zabývají. Sám Smithsonian plánuje v příštích letech otevřít mnoho nových výstav v rámci Smithsonian American Women’s History Museum.

Samotné muzeum však svou budovu postrádá. Záměrem Smithsonian Institution je vybudovat budovu v rámci muzejního komplexu ve Washingtonu a připojit tak příběhy žen po bok základních kolektivních narativů americké historie.

Programu jde o výraznění jak konkrétních příběhů žen v americké historii, tak i příběhů komunit, kolektivů a sociálních hnutí, které nabídli ženám oporu a zázemí. Mezi dosavadními tématy výstav tedy najdeme výstavu Jediná v místnosti: úspěch žen v byznysu a jeho cena nebo například Dívčí léta (je to komplikované) o formách a těžkostech dospívání v americké historii.

Více o programu "Because of Her Story" naleznete pod tímto odkazem.

Zdroj: womenshistory.si.edu