Publikováno: 3. 10. 2022

Architektonická podoba Moravského židovského muzea je již známá

Vítězem architektonické soutěže na podobu Moravského židovského muzea Mehrin je studio japonského architekta Kenga Kumy.

Architektonická podoba Moravského židovského muzea je již známá

V únoru 2022 byla po ročních přípravách vyhlášena vyzvaná mezinárodní architektonická soutěž o novou budovu Moravského židovského muzea Mehrin. Soutěž připravilo a administrovalo architektonické studio knesl kynčl architekti, náklady na soutěž hradí Nadační fond pro zbudování a provozování Dokumentačního centra holokaustu na Moravě.

Začátkem září zasedla devítičlenná porota v čele s architektem Josefem Pleskotem, která vybrala jako vítěze jednomyslně návrh studia Kengo Kuma & Associates. Budova bude stát naproti brněnskému Grand hotelu, na současném parkovišti mezi autobusovým a vlakovým nádražím.

Všechny návrhy budou od 11. října vystavené v brněnské Galerii architektury na Starobrněnské 18. Na vernisáž by měl dorazit i vítěz Kengo Kuma.

Moravské židovské muzeum Mehrin je projektem, který se rozvíjí od jara 2019 a za nímž stojí spisovatel Martin Reiner.
V dubnu 2020 vzniká Nadační fond, v jehož správní radě zasedají ministr pro evropské záležitosti a bývalý rektor MU Mikuláš Bek (předseda), předseda Ústavního soudu čR Pavel Rychetský, primátorka Statutárního města Brna Markéta Vaňková, předseda Federace židovských obcí Petr Papoušek a bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Cílem projektu je zbudování muzea, které představí veřejnosti dějiny židovské přítomnosti na Moravě, a to zejména dokumentováním a zpřístupněním autentických životních příběhů moravských židů s využitím technologií 21. století.
Součástí Moravského židovského muzea bude i Dokumentační centrum holokaustu na Moravě. Nová budova se zároveň stane živým veřejným prostorem v širším centru města s bohatě vybavenou knihovnou, multifunkčním sálem pro přednášky, projekce a výstavy či vzdělávacím centrem pro děti a mládež. Nebude chybět stylová kavárna.

Vítězný návrh a další informace najdete v článku zde.

Zdroj: archiweb.cz