Publikováno: 28. 1. 2022

Aplikace MemoGIS Praha přibližuje příběhy Židů a Židovek za protektorátu

Aplikace nabízí 30 000 příběhů pronásledování židovských obyvatel Prahy a porušování protižidovských nařízení.

@avcr.cz

K letošnímu Mezinárodnímu dni památky obětem holocaustu byla spuštěna aplikace, která prostřednictvím mapy Prahy, fotografiemi obětí a digitalizovanými dokumenty vypráví příběhy perzekuovaných židovských Pražanů. Zájemci si mohou projít své každodenní trasy a dozvědět se o životních peripetiích pražských Židů v Protektorátu Čechy a Morava, o důvodech a okolnostech porušení protižidovských nařízeních a následné perzekuce, kterým museli čelit.

Aplikaci MemoGIS vytvořil Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním censtrem Praha. Aplikaci je možné spustit na počítači i na mobilním telefonu – to umožňuje přímou procházku po místech dění.

Zdroj: avcr.cz