Publikováno: 22. 6. 2023

Africká a evropská muzea se zavázala k užší spolupráci

Dakarskou deklaraci, která cílí na posílení spolupráce mezi africkými a evropskými muzei, podepsalo 38 institucí.

Africká a evropská muzea se zavázala k užší spolupráci

Ve dnech 25.-27. května 2023 se v Muzeu černočských civilizací v senegalském Dakaru uskutečnila konference 60 ředitelů a ředitelek muzeí z Afriky a západní Evropy s cílem prohloubit cílenou a formalizovanou spolupráci muzejních institucí na obou kontinentech. Účastníci se shodli na prioritách dlouhodobého programu této spolupráce, které jsou navázány na tři klíčová témata dakarského fóra:

1. posílení jednotlivých institucí prostřednictvím sdílení znalostí, vzájemné komunikace nebo zapojení do širší diskuse o aktuální roli muzeí a kulturního dědictví
  2. organizování společných putovních výstav napříč evropskými a africkými zeměmi s cílem změnit součastný dominantní narativ v muzejní praxi
  3. pokračování v budování muzejních sbírek a jejich digitalizace, která umožní jejich zprostředkování celosvětovému publiku.

Signatáři Dakarské deklarace je 28 afrických zemí (mezi nimi např. Botswana, Kamerun, Etiopie, Ghana, Rwanda, Nigérie, Uganda, Tanzanie nebo Zambie) a 10 zemí západní a severní Evropy (Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Švýcarsko a Velká Británie).

Ačkoliv plán na pořádání dakarské konference vzešel v souvislosti s loňským otevřením posledních částí berlínského Humboldtova fóra, které představují neevropské sbírky převažně afrického a asijského původu, Dakarská deklarace samotná se nedotýká problému repatriací vyrabovaných artefaktů do jejich domovských zemí. Předpokládá se ale, že plánovaná spolupráce povede k usnadnění tohoto procesu.

Celý článek zde.

Zdroj: artalk.cz