Publikováno: 24. 11. 2023

24. Valné shromáždění smluvních stran Úmluvy o ochraně světového dědictví

Ve dnech 22. – 23. listopadu 2023 se v sídle UNESCO v Paříži uskutečnilo 24. Valné shromáždění smluvních stran Úmluvy o ochraně světového dědictví.

24. Valné shromáždění smluvních stran Úmluvy o ochraně světového dědictví

Jednání v Paříži se tradičně konalo v návaznosti na 42. zasedání Generální konference UNESCO. Jedním z nejdůležitějších bodů programu jednání byla volba nových členů Výboru světového dědictví, kteří budou během svého mandátu rozhodovat o zápisech lokalit na Seznam světového dědictví a o prostředcích účinné ochrany památek světového dědictví. Projednány byly i body jako je stav Fondu světového dědictví, zpráva předsedy Výboru světového dědictví o jeho aktivitách, revize Procedurálních pravidel Valného shromáždění smluvních stran a aktualizace dokumentu k dopadu klimatických změn na památky světového dědictví.

Za Českou republiku se jednání zúčastnili zástupci Ministerstva kultury. Delegaci vedl vrchní ředitel sekce kulturního dědictví Vlastislav Ouroda, který ve svém vystoupení na plénu zdůraznil význam Úmluvy o ochraně světového dědictví a dodržování jejích principů. Dále upozornil na tendenci politizovat jednání Výboru světového dědictví, jehož poslední zasedání proběhlo v září v Rijádu. Během zasedání smluvní státy projednaly kroky, které by jim mohly napomoci v lepším naplňování Úmluvy. Důležitým rozhodnutím je ustavení Otevřené pracovní skupiny, která se bude zabývat aktuálními výzvami v oblasti světového dědictví. Ministerstvo kultury počítá se zapojením svých odborníků do jednání této pracovní skupiny; její závěry budou poté předloženy ke schválení Výboru světového dědictví.

Pracovní dokumenty Valného shromáždění smluvní států Úmluvy z r. 1972

Zdroj: mkcr.cz