Publikováno: 12. 4. 2023

205 let Národního muzea

V sobotu 15. dubna 2023 oslaví Národní muzeum 205 let od svého založení. Pro návštěvníky bude vstup do všech muzejních objektů zdarma, v některých z nich bude připraven i doprovodný program.

@nm.cz

Zájemci se mohou těšit na komentované prohlídky, filmové projekce či přednášky. Pro děti jsou připraveny zábavné programy s i muzejními lektory, výtvarné dílny i divadelní představení.

• NÁPRSTKOVO MUZEUM ASIJSKÝCH AFRICKÝCH A AMERICKÝCH KULTUR

11:00 a 14:00 h | komentovaná prohlídka Historického interiéru knihovny
Ačkoliv své nejcennější poklady muzea vystavují ve vitrínách výstavních sálů, zajímavý bývá i pohled do částí, kam se návštěvník obvykle nedostane. V případě domu U Halánků to platí i proto, že v místech, kde se dnes nachází depozitáře a kanceláře, bydlela původně rodina Náprstkova. I přes početné stavební úpravy si dům zachoval původní charakter a stále se zde nachází například interiér, kde se scházel Americký klub dam, nebo kde Náprstek pořádal své dýchánky. Vydejte se s námi na komentovanou prohlídku a zjistěte, jak se proměňoval dům U Halánků i jeho obyvatelé.

16:00 h | přednáška o založení Českého průmyslového musea a výročí Náprstkova muzea
Vojta Náprstek byl už ve své době považován za průkopníka a pokrokového člověka, který se čile zajímal o všechny novinky, které se objevily ve světě. Díky penězům plynoucím z vinopalny a pivovaru v domě U Halánků si mohl dovolit založit muzeum a pořizovat do něj exponáty. Jak s tímto nápadem přišel? Proč bylo muzeum původně zaměřené na průmysl? A jakou roli v tom hrála jeho matka? To vám přiblíží tato přednáška.
Rezervace přednášky na e-mailu tereza.zbankova@nm.cz.

14:00–17:00 h | Indiánský šperk – výtvarná dílna pro rodiny s dětmi
Víte, jak se zdobili indiáni? Během výtvarné dílny se inspirujeme kulturou a uměním původních obyvatel Severní Ameriky. Děti si vyrobí originální náhrdelníky nebo náramky z rokajl korálků, které si odnesou domů na památku.

15:00 h | komentovaná prohlídka výstavou Cesta kolem světa za 80 dní
Jaké předměty by si Phileas Fogg, hrdina románu Julese Vernea, přivezl ze své cesty kolem světa za osmdesát dní, kdyby na to měl čas? Výstava vás seznámí s místy, která románový cestovatel navštívil. Představí jejich materiální kulturu, historii ale i současnost, kterou Jules Verne snad již i tušil.
Rezervace prohlídky na e-mailu tereza.zbankova@nm.cz.

Program v dalších objektech Národního muzea

Zdroj: nm.cz