Publikováno: 22. 1. 2024

18 nových národních kulturních památek

Na zasedání v prosinci 2023 vláda schválila návrh Ministerstva kultury na zápis 16 nemovitých a 2 movitých zástupců, které letos v létě obdrží nejvyšší památkovou ochranu.

18 nových národních kulturních památek

Dlouhodobou snahou Ministerstva kultury je zařazovat do souboru národních kulturních památek (NKP) nejvýznamnější představitele všech typů a skupin kulturních památek tak, aby tento soubor dával ucelenou představu o širokém spektru našeho kulturního dědictví, a to i v evropském kontextu. Ministerstvo kultury proto předložilo vládě ve svém návrhu k prohlášení za NKP 18 kulturních památek, z toho čtrnáct historických radnic s mimořádnou architektonickou, urbanistickou a uměleckohistorickou hodnotou v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Jablonci nad Nisou, Havlíčkově Brodě, Litoměřicích, Prostějově, Znojmě, Kyjově, Prachaticích, Kadani a Hostinném, dále hrad a zámek v Poběžovicích a pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech.  Další dvě jsou movité kulturní památky a jedná se o tramvaje z přelomu 19. a 20. století.

Národní kulturní památky tvoří nejvýznamnější a nejautentičtěji dochovanou část kulturního bohatství České republiky. Návrh na vyhlášení připravuje Ministerstvo kultury ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Návrhy na NKP musí na rozdíl od kulturních památek, které vyhlašuje samo Ministerstvo kultury, projednat vláda.

Každá z dnes nově prohlášených národních kulturních památek je výjimečná svojí hodnotou, ať již mimořádnou architektonickou, uměleckohistorickou, urbanistickou, či krajinotvornou. Historické radniční budovy našich měst jsou zcela specifickou a jedinečnou součástí českého kulturního dědictví. Tyto významné městské stavby představují cennou pokladnici historických architektonických stylů a přehlídku kvalitních tradičních uměleckých řemesel. Je dobře, že pokračujeme v zavedené praxi, která nám umožňuje rozšířit či obohatit nejen spektrum našeho kulturního dědictví, ale i naše poznání o minulosti jako takové. Dnešní soubor národních kulturních památek je dalším významným dílem do mozaiky našeho historického vědění i souvislostí,“ říká ministr kultury Martin Baxa.

Nově prohlášenými národními kulturními památkami jsou:

1. Malostranská radnice v Praze
  2. Pomník krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech
  3. Stará radnice královského města Prachatice
  4. Radnice královského města Plzeň
  5. Hrad a zámek Poběžovice
  6. Radnice královského města Kadaň
  7. Radnice královského města Litoměřice
  8. Nová radnice města Jablonec nad Nisou
  9. Radnice města Liberec
  10. Radnice města Hostinné
  11. Radnice královského města Havlíčkův Brod