AKCE: 7.6.2013, 9:20

Výchova k odlišnosti: Vzdělávací workshop pro pedagogy ZŠ a SŠ k výstavě Postiženi normalitou

Dopolední workshop určený pedagogům ZŠ a SŠ navazuje na úspěšný pedagogický workshop organizovaný centrem DOX k výstavě Krzysztof Wodiczko: Out/Inside(rs) věnovaný tématu využití kreativních / uměleckých metodických prvků v multikulturní výchově. Zájem a pozitivní zpětná vazba k průběhu workshopu rozhodly o uspořádání dalšího pedagogického programu, tentokrát směřovaného k hlavnímu tématu aktuální výstavy Postiženi normalitou, jímž je život s handicapem a otázka hranice normality a odlišnosti v moderní společnosti. 7. června 2013
Výchova k odlišnosti: Vzdělávací workshop pro pedagogy ZŠ a SŠ k výstavě Postiženi normalitou
Datum konání: 7.6.2013, 9:20
Místo konání: Praha, DOX, Centrum současného umění

Workshop nabízí komponovaný dopolední program, během nějž se účastníci seznámí s úspěšnými projekty inkluzivního vzdělávání na pražských i mimopražských školách. Na základě odborného komentáře zájemci projdou klíčovými díly výstavy Postižení normalitou  a společně shlédnou zcela nový dokumentární film Století jedle: Společnost v zrcadle soucítění – vztah k „bezmocným“ jako obraz doby (CZ, 52 min) režiséra Tomáše Škrdlanta, jemuž v rámci závěrečné diskuze budou moci položit vlastní dotazy.

Program: 

9.00 – 9.30 

  • Registrace účastníků workshopu

9.30 – 10.15 

10.30 – 11.50 

  • Prezentace příkladů dobré praxe inkluzivních projektů s diskuzí

a/ Adam Gajdoš / Rytmus o. s., Škola pro všechny

  • Diskuze o realizaci ideálu inkluzivního školství zpravidla naráží na nedostatek solidních poznatků o nákladech spojených s takovou změnou. Bylo by vzdělávání všech dětí – bez ohledu na míru jejich nadání či znevýhodnění – v jedné škole finančně náročnější, nebo naopak levnější? Jestli by to bylo dražší, tak o kolik? A kolik by nový systém potřeboval speciálních pedagogů a asistentů? Nový projekt občanského sdružení Rytmus s názvem Škola pro všechny to spočítá.

b/ Ludmila Mašková / ředitelka MŠ Duha, Praha 5, Inkluzivní mateřské školy

  • – za podpory ADRA o. s. Prezentace fungování inkluzivního vzdělávání v mateřských školách s porovnáním situace v zahraničí

c/ Vladimír Foist / ředitel ZŠ Poběžovice, Fungování inkluzivní základní školy

  • Prezentace inkluzivního vzdělávání na základním stupni vzdělávání

d/ Tomáš Habart / Člověk v tísni a ČOSIV, Podpora pedagogů a síťování škol pro společné vzdělávání žáků

  • Podpora pedagogů je jedním z klíčových předpokladů pro úspěšné vzdělávání všech dětí. Program Varianty společnosti Člověk v tísni již více než deset let nabízí pedagogům metodické materiály k práci s diverzitou. Aktuální ukázkou je projekt Respekt nebolí - www.respektneboli.eu, v němž se s „normalitou“ a „odlišností“ pracuje např. v lekcích vystavěných na krátkých filmech, vytvořených ve spolupráci s o. s. Inventura. V příspěvku bude prezentován také projekt Síť inkluzivních škol, v rámci něhož Česká odborná společnost pro inkluzivní vzdělávání vytváří platformu sjednocující pro-inkluzivně nastavené školy z různých částí ČR.

12.00 – 13.00 

13.00 – 13.30 

  • Diskuze s režisérem dokumentu Století jedle Tomášem Škrdlantem  

Účastníci workshopu obdrží certifikát centra DOX o účasti na pedagogickém workshopu. Workshop je součástí kampaně Česko mluví o vzdělávání.

Vstupné: 60 Kč.

Rezervace nutná na adrese: trubacova@dox.cz

V případě dotazů se prosím obracejte na kontaktní osobu Andreu Průchovou na telefonním čísle +420 737 804 449.