Publikováno: 14. 9. 2020

Smyslový kufřík pro malé návštěvníky National Maritime Museum

Britské námořní muzeum nabízí smyslové kufříky nejen pro dětské návštěvníky se speciálními potřebami.

@museumoflondon.co.org

National Maritime Museum v britském Greenwichi v rámci svého programu pro rodiny s dětmi připravilo projekt smyslových kufříků (sensory kits). Na základě konzultací a zpětné vazby od této skupiny návštěvníků bylo připraveno pět setů těchto kufříků, které jsou k dispozici k zápůjčce zdarma u vstupu do muzea.

Kufříky obsahují předměty, které mají za cíl rozšířit návštěvu muzea o zapojení všech smyslů a aktivity, které nejsou standardní součástí expozice, ale také zpřístupnit muzeum dětem s poruchami autistického spektra nebo s jinými specifickými potřebami. Uživatelé mohou v kufříku najít předměty vybízející k vlastnímu bádání, jako dalekohled nebo lupa, které jsou doprovázeny příručkou pro rodiče nebo doprovod, ale také předměty s účelem zpříjemnění pobytu v muzeu, třeba kapesní ventilátor a maska na oči.

Na základě pozitivní odezvy a vysoké míry zájmu o smyslové kufříky nyní muzeum nabízí volně přístupnou metodiku, která obsahuje postup přípravy projektu, jeho propagaci nebo finanční stránku.

Sensory explorers: working with local families to develop an early years resource (pdf)

Zdroj: autisminmuseums.com/inviting-sensory-learners-to-explore-museums-in-a-time-of-covid-national-maritime-museum-sept-2020/