Jeden předmět, nebo dva předměty?

Datum konání: 30. 11. 1999

Jeden předmět, nebo dva předměty?
Dotaz:
Jak máme evidovat kámen, na němž jsou dva druhy lišejníků?
Může jeden fyzický předmět obsahovat více sbírkových předmětů?

Odpověď:
To vypadá jako „oříšek“, ale jen zdánlivě. V případě těch lišejníků na jednom kameni se přikláním k názoru, že by to měl být JEDEN sbírkový předmět. Vycházím z toho, že ten kámen tam nemá funkci nějakého „neutrálního“ média (na jiném kameni, třeba na vápenci, by ty lišejníky nevyrostly), takže sbírkovým předmětem je „kámen s lišejníky“ a v odborném popisu by měl být popsán jak kámen, tak lišejníky. Je to podobné, jako třeba v případě části usazené horniny, obsahující otisky schránek různých druhů měkkýšů nebo otisky různých druhů rostlin atp., kde by také měla být popsána jak ta hornina, tak ty otisky. Vždyť se ty otisky zachovaly jen v takové hornině, která to umožnila. Typ horniny vypovídá o prostředí, v jakém ti živočichové žili nebo rostliny rostly. Pokud by byly evidovány pouze lišejníky a kámen nikoliv, nepřipadá mi to logické.
To ale neřeší teoretický problém, zda jeden fyzický předmět může obsahovat více sbírkových předmětů. Chtělo by to najít nějaké jiné příklady než pouze přírodniny, ale ač jsem přemýšlel, na nic jsem nepřišel, resp. to, co mě napadlo „kulhá“.
Ale přesto je řešení snadné.
Pokud je sbírkotvorným záměrem dokumentovat jen a jen lišejníky (tzv. systematická nebo floristická sbírka) a další souvislosti nesleduji, pak na „kámen s lišejníky“ lze nahlížet jako na několik věcí movitých (lišejníky) neoddělitelně (nebo obtížně oddělitelně) spojených s „podložkou“ (kamenem) a evidovat je samostatně, podobně jako třeba kachnu a kačera čírky obecné na jednom podstavci, což je taky vlastně jedna fyzická věc, ale nikoho by nenapadlo ji evidovat jako jeden sbírkový předmět (od lišejníků se kachny liší jen tím, že kachny na „podložku“ připevnil člověk, lišejníky na „podložku připevnila příroda“). Takže… mám-li v „podsbírce“ lichenologické (botanické, přírodovědné…) takový předmět, mohu:
  1. evidovat JEDEN SBÍRKOVÝ PŘEDMĚT – „kámen s lišejníky“, čímž kameni přiznávám nějaký význam pro „podsbírku“ anebo
  2. evidovat DVA SBÍRKOVÉ PŘEDMĚTY – „lišejník na kameni X“ a „lišejník na kameni Y“, čímž kameni přiznávám jen funkci podložky nebo
  3. evidovat JEDEN SBÍRKOVÝ PŘEDMĚT, který tvoří soubor věcí, kterými jsou přírodniny jedné systematické skupiny v souladu s ustanovením § 2 odst. 2 písm. a) vyhlášky č. 275/2000 Sb. – „dva lišejníky na kameni“.
Všechny tři způsoby jsou správné!
Zvolím-li způsob ad 2. nebo ad 3., v žádném případě neeviduji jednu fyzickou věc, která obsahuje dva sbírkové předměty, ale DVA sbírkové předměty nebo JEDEN sbírkový předmět tvořený souborem dvou věcí, tj. mající dvě části – „adjustované“ na kameni. Rozhodující pro volbu jednoho ze způsobů je tedy to, jaký význam je přiznán kameni.

Autor: emuzeum   |   Sekce: Vybrané odpovědi na dotazy správců sbírek   |   Tisk   |   Poslat článek

Ministerstvo kultury
Odbor muzeí

Maltézské náměstí 1

www.mkcr.cz

Centrum pro prezentaci kulturního dědictví © 2010, všechna práva vyhrazena. Vydává Národní muzeum.