Publikováno: 28. 8. 2024

Aplikace pomáhá slabozrakým návštěvníkům muzeí

Britská muzea testují mobilní aplikaci určenou pro návštěvníky s částečným zrakovým postižením.

Aplikace pomáhá slabozrakým návštěvníkům muzeí

Mobilní aplikace NaviLens je určena pro zprostředkování navigace v prostoru pro slabozraké uživatele bez pomoci druhých. Několik muzeí a památkových objektů ve Velké Británii nyní tuto aplikaci, která je zdarma ke stažení pro iPhony i Androidy, zavádí ve zkušebním provozu do svých vnitřních i venkovních prostor. Aplikace funguje na principu QR kódů, které jsou umístěny na trase prohlídky. Po jejich načtení se uživateli přehraje mluvená navigace k dalšímu zastavení a výklad k nejbližším exponátům nebo instalaci. Dostupnou a uživatelsky přívětivou aplikaci již úspěšně využívají společnosti hromadní dopravy nebo supermarkety v USA nebo Španělsku. Výsledky prvních testování například v zahradách historického letohrádku Saltram v Plymouthu ukázaly, že slabozrací návštěvníci se díky aplikaci mohou v areálu pohybovat samostatně a navštíví i místa nebo prostory, o kterých by se předtím nedozvěděli.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsassociation.org