AKCE: 19. 8. 2023, 10:00–17:00

Památky bez bariér – hrad Krakovec

V rámci projektu Památky bez bariér zve hrad Krakovec návštěvníky s omezením pohybu na prohlídku zříceniny a doprovodný program.

@npu.cz
Datum konání: 19. 8. 2023, 10:00–17:00
Místo konání: Hrad Krakovec

Památky bez bariér jsou společným projektem Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky (NRZP) a Národního památkového ústavu. Za pomoci zaškolených asistentů zpřístupňují lidem s omezením mobility památky (hrady a zámky), které jsou jinak návštěvníkům na vozíku obtížně přístupné.

Sobotní akce na hradě Krakovec se bude konat v čase od 10 do 17 hodin. Prohlídková trasa zavede návštěvníky do výjimečné atmosféry doby Václava IV.  Vzhledem k členitosti terénu kolem objektu a na hradě samotném budou návštěvníkům se zdravotním omezením k dispozici asistenti. Přes nejkomplikovanější úseky budou moci být lidé na vozíku přeneseni, proto nejsou vhodné elektrické vozíky. V rámci doprovodného programu si návštěvníci budou moci například zastřílet z luku či si hodit sekerou.

Hrad Krakovec se nachází ve Středočeském kraji a jedná se o zříceninu, která má spíše charakter gotického zámku. Naplňoval především požadavky reprezentace a pohodlného bydlení, což ostatně dodnes dokládají zbytky originálních, prostorově i klenebně uspořádaných prvků. Palác byl vystavěn jako trojkřídlá dvoupatrová budova. Ke stavebním úpravám došlo začátkem 16. století – pozdně gotická okna – a v 17. století – nedochované renesanční štíty. Krakovec nebyl nikdy podstatně přestavován. Roku 1783 vyhořely dřevěné části budov, které od té doby nebyly opraveny. Prohlídková trasa zavede návštěvníky do výjimečné atmosféry doby Václava IV. Objekt je přístupný po novém celodřevěném ručně tesaném mostu, jehož konstrukce vychází z pozdního středověku.

Více o akci: zde

Zdroj: npu.cz; propamatky.info