Publikováno: 8. 2. 2018

Umění pro zrakově znevýhodněné - nevidomá profesorka přináší nové metody

Georgina Kleege, nevidomá univerzitní profesorka angličtiny, chce, aby si výstavy umění užili i lidé se zrakovým postižením. Nedávno například pořádala speciální prohlídky v Contemporary Jewish Museum v San Franciscu, jejichž návštěvníci si mohli osahat použité materiály.

Umění pro zrakově znevýhodněné - nevidomá profesorka přináší nové metody

V posledním desetiletí Kleege konzultuje s mnoha americkými muzei způsoby, jak mohou své výstavy udělat atraktivnější pro zrakově znevýhodněné. Pro akci v Contemporary Jewish Museum vytvořila šest nahrávek popisujících nejenom samotné vystavené sochy a jejich myšlenku, ale i materiály. Právě kontakt s materiálem je podle Kleege na výstavách neobvyklý.

Ani běžný audioprůvodce podle ní není ideální nástroj. V drtivé většině jej totiž tvoří pracovníci bez zrakového znevýhodnění, nikoli nevidomí lidé - tím pádem neposkytne návštěvníkovi optimální zážitek. Ideální jsou tedy nahrávky vytvořené nevidomým člověkem - právě takové, jaké použila v Contemporary Jewish Museum.

O problematice napsala Georgina Kleege i knihu More than Meets the Eye: What Blindness Brings to Art.

Zdroj: https://hyperallergic.com/421929/haptic-encounters-contemporary-jewish-museum-san-francisco/
(obsahuje i rozhovor s Georginou Kleege)