Publikováno: 17. 3. 2023

Vermeer v domovech pro seniory

Nizozemské Rijksmuseum připravilo putovnou verzi své aktuální výstavy určenou pro domovy sociálních služeb a domovy pro seniory.

Vermeer v domovech pro seniory

Velkolepá výstava díl barokního malíře Jana Vermeera v amsterdamském Rijksmuseu je aktuálně již zcela vyprodaná. Muzeum ale zahájilo v rámci doprovodných aktivit projekt s cílem dostat díla tohoto významného nizozemského umělce i k lidem, kteří nemohou výstavu přímo navštívit.

V rámci projektu Blíž k Vermeerovi (Dichter bij Vermeer) muzeum vytvořilo věrné kopie čtyř známých díl - Mlékařka, Dívka čtoucí dopis, Milostný dopis a Ulička v Delftu. Ty jsou instalovány v přenosném výklenku s nasvícením. Obrazy jsou umístěny ve výšce optimální i pro diváky na vozíku. Tato putovní výstava nyní navštíví řadu domovů sociálních služeb a domovů pro seniory po celém Nizozemí. V rámci spolupráce muzea se společností Phillips zabezpečila tato nizozemská firma pro výrobu elektroniky a elektrotechniky vyškolené průvodce, které budou výstavu na jejích zastaveních doprovázet a poskytovat výklad. Všichni klienti zapojených zařízení dostanou tištěnou brožurku s informacemi o Vermeerovi, jeho tvorbě a vystavených dílech, na objednání jsou k dispozici i kvíz nebo workshop.

Více informací zde.

Zdroj: rijksmuseum.nl