Publikováno: 5. 4. 2008

Začalo to hrudkou

Muzeum hlavního města Prahy připravilo hmatovou výstavu o pravěké keramice nazvanou "Začalo to hrudkou hlíny"
Začalo to hrudkou

Na výstavě v Národním muzeu mohli návštěvníci sice spatřit slavnou věstonickou Venuši, ale sáhnout si na ni nemohli. Na výstavě v Muzeu hlavního města Prahy byla vystavena její věrná replika a návštěvníci byli přímo vyzýváni, aby si sáhli. A nejen na ni, ale i na autentické archeologické vykopávky především z Prahy a okolí.

Výstava Začalo to hrudkou hlíny byla expozicí hmatovou a jako taková byla určena i zrakově znevýhodněným návštěvníkům. Pro ně byly u všech exponátů popisky v Braillově písmu a k dispozici i zvukový průvodce.

Na výstavě si bylo možné vzít do ruky nejen předměty (především nádoby a keramické výrobky), které vyráběli naši předkové před tisíci let, ale prostřednictvím modelů se bylo možné seznámit i s technologickými postupy jejich výroby. A tak bylo možné vidět například zmenšený model komorové pece, či postup práce na výrobě nádoby ještě před používáním hrnčířského kruhu. (Kdo by takovou pec chtěl vidět v reálu, může si zajet do archeologického skanzenu v Uhřínově pod Deštnou v Orlických horách.)

Nejstarší exponáty či repliky zavedly návštěvníkyaž do doby lovců mamutů; první předměty (sošky žen a zvířat) z vypálené hrudky hlíny z období okolo 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem. Keramické nádoby však začali lidé používat až o dvacet tisíc let později, v mladší době kamenné.

Výstava, která byla součástí projektu Díváme se rukama, získala osvědčení o. s. Hapestetika za úplné zpřístupnění lidem se zrakovým postižením.

Výstava, rozsahem menší umožnila intimní intimnější seznámení se s exponáty. Není snad mimořádně vzácné držet v rukou předmět, který vyráběli naši předkové nikoli před staletími, ale dokonce před tisíciletími?

Zdroj: http://www.denik.cz/umeni/hmatova_vystava20080401.html