Publikováno: 15. 4. 2009

Sahat na královny dovoleno. Hmatová výstava v knihovně

Výstava, kde je sahání na exponáty dovoleno, dokonce i vyžadováno, byla k vidění v olomoucké Vědecké knihovně. Ve spolupráci s olomouckým Tyflocentrem knihovna připravila haptickou – hmatovou výstavu Čeští panovníci.
Sahat na královny dovoleno. Hmatová výstava v knihovně

„Na výstavě mohli návštěvníci shlédnout monumentální galerii sto jedna dřevěných reliéfů českých panovníků a jejich manželek. Autorkou vystaveného souboru dřevořezeb je Jarmila Haldová, u nás i ve světě známá výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka,“ uvedl ředitel Tyflocentra Olomouc Jan Příborský.

Vědecká knihovna v Olomouci má s pořádáním hmatové výstavy už zkušenosti. Ve spolupráci s kulturní institucí Nová Akropolis v Olomouci uspořádala také haptickou výstavu archeologických reprodukcí Doteky věčné krásy.

„Expozice byla vystavena v hlavní naší budově, v 1. patře. Neměla to být výstava jen pro nevidomé ale také pro děti a širokou veřejnost. Dřevořezby byly zavěšeny na dřevěných rámech. Návštěvník si je mohli prohlídnout všechny i na dotek,“ vysvětlil kurátor výstavy Vladimír Klásek.

„Tohle byla pro mě velká příležitost, konečně se dozvědět, jak vypadají panovníci, které všichni známe. Výstava je i hravý způsob jak přiblížit panovníky a jejich manželky například dětem i dospělým, na dílo se mohou nejen podívat, ale také jej vnímat rukama. Člověk zjistí, že hmatem někdy zážitek někdy vypadá trošku jinak. Detaily, které vnímáme očima, jsou jiné, než když je vnímáme rukama,“ doplnil předseda správní rady olomouckého Tyflocentra Kvido Sandroni.

Výstavu zahájila ve středu 15. dubna v 17 hodin vernisáží. Přehlídka českých panovníků a manželek pak byla veřejnosti přístupná do 29. května 2009.

Obr. 01

Obr. 02

Obr. 03

Obr. 04