Publikováno: 27. 11. 2013

Model katedrály sv. Václava pro nevidomé a slabozraké

V roce 2013 TyfloCentrum Olomouc realizovalo již čtvrté kolo projektu „Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým IV“. Jeho cílem je zpřístupnění specifickými formami osobám se zrakovým znevýhodněním další významný památkový objekt města Olomouce, tentokráte katedrálu sv. Václava.
Model katedrály sv. Václava pro nevidomé a slabozraké

V rámci projektu byl vyroben haptický model katedrály sv. Václava, který obsahuje všechny výrazné stavební prvky podle reálné skutečnosti. Model má barevné provedení, je vyroben ze dřeva, což je kvalitní materiál, odolný vůči poškození a pro hmatové prohlížení velmi vhodný. Nevidomí tak mohou získat představu o velikosti, tvaru a zvláštnostech celé stavby. Slabozrací, kteří v reálu špatně vidí do dálky, si památku prohlédnou zblízka ze všech stran a lépe ji tak poznají. Model je doplněn textovým průvodcem ve zvětšeném písmu a Braillově písmu.
Prohlédnout si jej lze v prostorách výstavy Neviditelná Olomouc na ulici Křížkovského 5, kde bude umístěn ve světlé části. Po skončení výstavy bude převezen do katedrály sv. Václava, kde bude sloužit k hmatovému prohlížení nejen nevidomým a slabozrakým, ale všem návštěvníkům.
Model vyrobil restaurátor Otakar Ruček. Projekt finančně podpořilo statutární město Olomouc.

Model katedrály sv. Václava v Olomouci

Zdroj: http://www.tyflocentrum-ol.cz/app/clanek/3203/model_katedraly_sv._vaclava_pro_nevidome