Publikováno: 1. 3. 2013

Architektura pro nevidomé

Jakým způsobem vnímá architekturu nevidomý člověk? Je možné mu zážitek z prostoru zprostředkovat? Lze architekturu poznat i jinými smysly než zrakem?
Architektura pro nevidomé

Odpovědi na tyto a další otázky se nyní snaží hledat vybraní studenti prvního ročníku oboru Architektura a urbanismus, kteří pod vedením Prof. M. Dully a doktorandek Evy Bortelové a Kláry Mergerové zpracovávají dokumentaci patnácti významných pražských staveb. Z jejich podkladů vzniknou na jaře haptické modely určené nevidomým, které budou představeny veřejnosti v červnu 2013 v rámci Pražské muzejní noci. Tímto projektem se Fakulta architektury ČVUT poprvé zapojí do této populární pražské akce.  

konzultace s nevidomými hosty

V zimním semestru studenti sháněli projektovou a obrazovou dokumentaci jednotlivých staveb a představili první návrhy svých pracovních modelů. Na konci listopadu měli možnost své modely poprvé zkonzultovat s nevidomými hosty ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých pány Viktorem Dudrem a Michalem Jelínkem.

připravované modely

panorama Hradčan, Anežský klášter, letohrádek Hvězda, Schwarzenberský palác, francouzské školy v Dejvicích, Müllerova vila, obchodní dům Kotva, nová budova FA a FIT ČVUT, Tančící dům, chrám sv. Víta, letohrádek královny Anny - belveder, kubisticka vila pod Vyšehradem, Veletržní palác, Národní divadlo a Nová scéna

Architektura pro nevidomé ve zpravodajství Českého rozhlasu, v pořadu Tmavomodrý svět

ČVUT v Praze, Fakulta architektury
Thákurova 9, 166 34 Praha 6 – Dejvice
+420 224 351 111

Zdroj: http://www.fa.cvut.cz/Cz/Ustavy/15113/Blog/AArchitekturaProNevidome