Publikováno: 22. 9. 2020

Online akce inkluzivně!

Jak zpřístupnit virtuální konference, workshopy nebo jiné akce opravdu všem účastníkům?

@associationsnow.com

V posledních měsících výrazně stoupla obliba virtuálních akcí nejen kulturních institucí. Ať to jsou odborné akce, jako konference nebo webináře, nebo programy pro širší veřejnost (virtuální komentované prohlídky, workshopy, přenosy přednášek nebo koncertů), očekává se, že jejich trend bude pokračovat i po odeznění epidemiologických opatření. Jednou z největších předností online akcí je jejich dostupnost - zájemci se jich mohou účastnit z pohodlí domova a jsou tak otevřené i osobám se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Jak ale mohou být virtuální akce opravdu inkluzivní?

Portál Associations Now přináší několik tipů:

  1. Možnost požádat o specifická přizpůsobení již během registrace.
  2. Jasné instrukce v krocích k přihlášení a přístupu.
  3. Umožnění přístupu přes telefon - tuto funkci podporují platformy ZOOM i Google Hangouts.
  4. Prezentace bez efektů nebezpečných pro fotosenzitivní lidi (přechodové efekty, videa, obrázky formátu GIF), s dobře čitelným (bezpatkovým) písmem a dostatečným barevným kontrastem - další doporučení pro přístupné prezentace zde.
  5. Zabezpečení automatických nebo přednastavených titulků nebo simultánního textového přepisu řeči - textový přepis řeči u nás zabezpečuje například Česká unie neslyšících, titulky je možné přidat pomocí volně dostupných programů jako Amara nebo SubtitleHorse.

Celý článek zde.

Zdroj: associationsnow.com/2020/09/5-ways-to-make-your-virtual-event-more-accessible/