Publikováno: 30. 6. 2022

Mindful Museum: Muzejní program pro seniory

Carnegie Museum of Art oslovuje seniory prostřednictvím komplexního programu prezenčních i online aktivit, zaměřených na duševní zdraví a wellbeing.

Mindful Museum: Muzejní program pro seniory

Dva roky pandemie a opakovaných lockdownů zanechaly nepříznivé následky snad na všech skupinách obyvatel. Mezi nejvíc zasaženými byli ale bezesporu senioři, na které měly negativní vliv obavy o své zdraví v kombinací se sociální izolací od rodiny, přátel i prezenčních kulturních a společenských aktivit, které většina z nich preferuje. I přesto zůstává tato skupina návštěvníků v programech muzeí jen málo zastoupena.

Muzeum umění Carnegie Museum of Art, jedno ze sítě čtyř muzeí Carnegie v americkém Pittsburghu, připravilo pro seniory v dubnu letošního roku projekt Mindful Museum. Program, který si návštěvníci nad 55 let mohou předplatit, vychází z předchozího projektu muzea In the Moment, který se od roku 2008 zaměřoval na práci s návštěvníky s kognitivními poruchami (demence, Alzheimerova choroba).

Program nabízí například možnost rezervace návštěvy muzea před otevírací dobou nebo v době, kdy je v muzeu nejmíň návštěvníků, včetně dopředu připravených židlí rozmístěných ve výstavních prostorách. Právě na tuto nabídku má muzeum velmi dobrou zpětnou vazbu - pro seniory je důležité mít možnost častěji si během prohlídky odpočinout a během běžného provozu nejsou lavičky a oddechové zóny kapacitně dostačující. Na druhou stranu senioři, kteří bydlí ve větší vzdálenosti od muzea nebo jim zdravotní stav návštěvu neumožňuje, oceňují komentované videoprohlídky, přednášky, online jógu nebo lekce meditace vysílané prostřednictvím platformy ZOOM. Muzeum pokračuje také v programech zaměřených na arteterapii. K dispozici jsou také lekce jógy pro seniory, kurzy kreslení nebo dějin umění a neformální společenská setkání.

Zaměstnanci muzea v přímém kontaktu s návštěvníky (zejména edukátoři a lektoři, ale také pokladní nebo ostraha) jsou navíc vyškoleni ve specifikách komunikace se seniory a lidmi s kognitivními poruchami. To také významnou mírou přispívá k pocitu bezpečí a pohodlí u této specifické skupiny návštěvníků.

Více o programu na webové stránce muzea.

Rozhovor s kurátorkou edukace Carnegie Museum of Art Lucy Stewart zde.

Zdroj: cmoa.org; jingculturecommerce.com