Publikováno: 4. 7. 2022

Výstava Barvolam: Umění inkluze

Výstava v Městské knihovně Praha představí díla neurodiverzních umělců/kyň ze Studia Barvolam, inkluzivní výtvarné workshopy Jamming – malování bez bariér a projekt Bez příběhu, věnován nacisty pronásledovaným neurodiverzním lidem.

Výstava Barvolam: Umění inkluze

Výstava Umění inkluze, která se otevírá 12. července v Artotéce Městské knihovny v Praze na Opatovské, prezentuje několik projektů, které spolek Barvolam zaštiťuje od začátku své existence a ve kterých uskutečňuje svoje cíle. Na výstavě bude k vidění individuální tvorba neurodiverzních umělců/kyň ze Studia Barvolam, společná výtvarná tvorba z projektů Jamming a workshopy pro veřejnost Jamming – malování bez bariér a projekt Bez příběhu.

Přes veškeré úsilí o integraci a inkluzi lidí s nálepkou „mentálně postižení“, stále většina z nich ještě žije a tráví svůj čas v domovech a dalších institucích, kde se převážně setkávají s dalšími lidmi se stejnou nálepkou. Přicházejí tím o příležitosti se přirozeným způsobem učit nové věci. Taky tím zůstávají neviditelní pro většinovou společnost,” říká Otto Kouwen, jeden ze zakladatelů spolku Barvolam.

Lidé v Barvolamu tuto situaci pomalu mění. Svými projekty spolek Barvolam dokazuje, že odhodlání k inkluzi a její realizace není jen utopistické přání. Daří se vytvářet pro umělce/kyně s neurodiverzitou prostor a možnosti pro plnohodnotný umělecký vývoj a rozvoj výtvarného potenciálu spolu s podporou integrace a tvorbou osobních kontaktů v uměleckém prostředí. Projektů se již zúčastnili nebo jsou aktivní Eva Koťátková, Alma Lily Rayner, Mirek Kaufman a Lenka Černota. Od začátku minulého roku Barvolam provozuje nový sdílený ateliér pro neurodiverzní umělce/kyně: Studio Barvolam ve Školské ulici v Praze 1. Umělci/kyně zde mají přístup ke kvalitnímu výtvarnému materiálu a mohou využít pomoc art facilitators.

Projekt Jamming je nejstarší aktivitou spolku Barvolam, probíhá již od roku 2014. Jedná se o kolektivní, experimentální tvorbu neurodiverzních a školených umělců/kyň. Společná plátna byla vystavena mj. v Centru současného umění DOX (2017) a Pragovka Gallery (2019).

Souvisejícím projektem zaměřeným na širší veřejnost jsou inkluzivní výtvarné workshopy Jamming – malování bez bariér. Propojují lidi z nejrůznějších společenských skupin a umožňují jim svobodně a bez předsudků tvořit. Tím se prolamují bariéry mezi lidmi z většinové společnosti a těmi s nálepkou “mentální postižení”. Během “jam sessions” se stanou přirozeným způsobem všichni součásti skupiny. Workshop Jamming – malování bez bariér je možné navštívit v rámci doprovodného programu ve středu 20.7. od 14:00.

Cílem projektu Bez příběhu je šířit povědomí o nacisty pronásledovaných neurodiverzních jedincích, kdy bylo ponížení a teror lidí s neurodiverzitou nejstrašnější v celých dějinách lidstva. Tím chce přispět k většímu zamyšlení nad nebezpečím současného pravicového populismu a krajní pravice. Na projektu spolupracovali spolu s neurodiverzními umělci a umělkyněmi studenti a studentky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni.

Více o výstavě Umění inkluze zde.

Více o spolku Barvolam zde.

Zdroj: Edita Mikolášková, Barvolam