Publikováno: 8. 2. 2018

Unikátní výstava představuje produkty pro osoby se specifickými potřebami

Na velmi inspirativní výstavě s názvem "Access and Ability", která probíhá v Cooper Hewitt Smithsonian Design Museum v New Yorku, si mohou návštěvníci prohlédnout předměty navržené jak pro lidi s určitými typy znevýhodnění, tak přímo jimi vytvořené.

Lidé zde naleznou více než 70 designových produktů, od lžíce odolné proti třasu ruky po závodní invalidní vozíky. Některé z nich jsou dokonce k prodeji v muzejním obchodu, třeba kompresní ponožky s módními vzory.

Výstava je rozdělena do tří částí: Moving (Pohyb), Connecting (Propojování) a Living (Každodenní život). V sekci Moving narazíme například na již zmiňované závodní vozíky nebo nejrůznější nové typy vycházkových holí. Connecting pak nabídne třeba model volební budky, která počítá s více druhy postižení u voličů. V oddíle Living si můžeme prohlédnout právě onu lžíci, která zůstává v klidu, i když se člověku značně třese ruka, nebo mnohá vylepšení do koupelen.

Spoluautorka výstavy Cara McCarty z Cooper Hewitt Museum říká: "Dáváme důraz na to, co lidé mohou dělat, nikoliv na to, co dělat nemohou." Podle ní jde i o nový přístup k designu, kdy se rozšiřuje cílová skupina uživatelů produktu, aby ho mohli používat všichni.

Zdroj: https://www.newsday.com/travel/cooper-hewitt-smithsonian-design-museum-disabilities-exhibit-1.16211419