Publikováno: 17. 2. 2020

Interpretace postižení a odlišnosti v muzeu

Nevíte, jaký jazyk nebo přístup zvolit u tvorby textů a popisků nebo v komunikaci s komunitou lidí s postižením? Metodika vytvořená britskými muzeology Vám může pomoct.

@le.ac.uk/rcmg

Britští odborníci z Výzkumného centra muzeí a galerií University of Leicester nabízejí metodiku, která se zabývá rozdílem mezi medicínským a společenským pojetím postižení a odlišnosti.

V současném veřejném diskurzu, který ovlivňuje i muzea a galerie, se vnímání lidí s postižením posouvá směrem k oboustranné a rovnocenné diskuzi a partnerství, k respektu potřeb a zkušeností komunity lidí se speciálními potřebami.

Volně přístupná metodika nabízí možnosti, jak tento přístup aplikovat v muzeích, i další literaturu na toto, v našem prostředí nezřídka opomíjené, téma.

Metodika ke stažení zde (pdf).

Více informací zde.

Zdroj: le.ac.uk/rcmg