Publikováno: 12. 8. 2020

Smithsonian Guidelines for Accessible Exhibition Design

Jak dosáhnout, aby vaše muzeum bylo přístupné všem? Inspirujte se v příručce muzeí Smithsonian.

@access.si.edu

Zejména v posledních desetiletích se české kulturní instituce snaží o celkovou přístupnost pro všechny skupiny návštěvníků. I přes to je řada muzeí a galerií přístupná pro návštěvníky s tělesným nebo mentálním postižením jen částečně nebo vůbec, a i ty, které vyvíjí v tomto ohledu úsilí a vynakládají finanční prostředky třeba na instalování bezbariérových toalet nebo výtahů, často nemají komplexní představu o potřebách a preferencích svých návštěvníků.

Jako inspirace může posloužit manuál používán v pobočkách muzea Smithsonian. Smithsonian Guidelines for Accessible Exhibition Design se zabývá řadou praktických otázek ohledně přístupnosti muzejní budov, výstavních prostor, mobiliáře výstavy nebo popisků exponátů. Detaily jako specifikace písma čitelného pro osoby s lehkým zrakovým postižením, seniory nebo lidi s dyslexií, výše pultu na prodej vstupenek či výběr barev umožní, aby byla návštěva muzea nebo galerie příjemná a pohodlná pro všechny.

Smithsonian Guidelines for Accessible Exhibition Design (pdf, 111 stran, anglický jazyk s nákresy)

Zdroj: access.si.edu/museum-professionals