Publikováno: 22. 7. 2011

Deaf Art – Výtvarné umění v kultuře Neslyšících

Publikace, jejíž autorkou je Pavla Novotná, popisuje a třídí poznatky o fenoménu Deaf Art – Výtvarném umění Neslyšících v euroamerickém kontextu.
Deaf Art – Výtvarné umění v kultuře Neslyšících

Monografická studie poprvé představuje tuto výtvarnou tendenci v České republice a celkově reflektuje zkoumanou oblast popisem tohoto jevu v návaznosti na cizojazyčné názvosloví spolu se sběrem informací o výtvarné tvorbě konkrétních umělců společně s obrazovou přílohou a ukázkami z děl.

Výchozím stavem řešeného problému byla rozpracovaná část disertační práce „Výtvarné aktivity sluchově postižených” autorky  Mgr. Pavly Novotné popisující a třídící poznatky o fenoménu Deaf Art – umění Neslyšících v euroamerickém kontextu. Řešeným problémem v rámci tohoto projektu byla analýza specifik výtvarného umění (především na poli malířství) neslyšících umělců a kvalitativní porovnání stavu tohoto jevu u nás a v zahraničí,  na který navazuje formou publikace zpracovaný výstup. Právě tisk a grafické zpracování této publikace byly podstatou finanční podpory fakultního grantu Masarykovy univerzity. Vzniklá monografická studie má za cíl poprvé představit tuto výtvarnou tendenci publiku, především studentům pedagogických fakult, zvláště pak výtvarným a speciálním pedagogům, kteří pravděpodobně budou někdy v budoucnu učit ve školách pro sluchově postižené nebo už se s neslyšícími dětmi v rámci své praxe „výtvarně setkávají“, a má celkově reflektovat zkoumanou oblast popisem tohoto jevu a upřesněním i vytvořením zatím neexistující odborné terminologie v návaznosti na cizojazyčné názvosloví spolu se sběrem informací o výtvarné tvorbě konkrétních umělců společně s obrazovou přílohou s ukázkami z děl. Tato oblast je podrobně zpracovávána v publikacích zaměřených na kulturu Neslyšících v Evropě a v Severní Americe, u nás však studie podobného druhu chyběla. Publikace by měla podávat základní ucelený obraz a informace o kořenech, vývoji a současném postavení výtvarného umění umělců označovaných termínem Neslyšící (s velkým „N”) v kontextu kulturní minority Neslyšících pojímané dnes jako součást kulturního bohatství lidského společenství se specifickým znakem, jímž je hluchota, nebo jako nový výtvarný směr v rámci skupiny lidí se specifickou životní situací, jež se stala inspirací k tvorbě.

Novotná, Pavla: Deaf Art – Výtvarné umění v kultuře Neslyšících. Brno: Masarykova univerzita, 2008. 95 s. ISBN 978-80-210-4776-1

Zdroj: http://www.veda.muni.cz/publikace/1328#.UuTX3vtNxkg