Publikováno: 20. 7. 2015

Nové edukační centrum Galerie hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) otevřela nové edukační centrum, které je umístěno v přízemí historického objektu Colloredo-Mansfeldského paláce (Karlova 189/2, Praha 1).
Nové edukační centrum Galerie hlavního města Prahy

Otevření proběhlo záměrně na Mezinárodní den dětí, tedy jako symbolický dárek dětem a školám. Jeho využití je však určeno také pro rodiny, dospělé, seniory, znevýhodněné, další skupiny návštěvníků a individuální zájemce. Zprovoznění tohoto prostoru lze považovat za další krok postupné proměny Colloredo-Mansfeldského paláce v centrum GHMP. Cílem nového ateliéru je jeho využití pro kvalitní vzdělávací aktivity, které představí a zprostředkují obsahy výstav a sbírek. Nový prostor se tak stává otevřenou vstřícnou platformou pro interakci a aktivní komunikaci s uměním.

Autorem architektonického návrhu je vizuální umělec Tomáš Svoboda, který na celkové koncepci edukačního centra spolupracoval s lektorkami GHMP. Výsledkem je zajímavě výtvarně pojatý prostor pro trávení volného času, který ale zároveň plně vyhovuje provozu vzdělávacích aktivit. Základem centra je propojení hlavního ateliéru (interaktivní zóny) a oddechové „chill-out“ zóny, která slouží také jako čítárna odborné literatury.

Prostory edukačního centra byly koncipovány jako nedefinitivní otevřený prostor, na jehož vizuální podobě se budou přirozeně spolupodílet sami návštěvníci galerie pod vedením odborných lektorů i samotných vystavujících umělců. ,,Od začátku jsme se pro naše návštěvníky snažili vytvořit výtvarnou laboratoř, přátelské prostředí s atraktivním programem, kam se budou rádi vracet. K tomu bylo potřeba vytvořit z poměrně nevelkého prostoru multifunkční centrum, kde budeme schopni realizovat programy s mezioborovými přesahy nebo pořádat odborná setkání. Prostory chceme nabízet také studentům středních a vysokých škol, aby zde mohli plnit své odborné praxe a testovat modelové výukové projekty. Důležitou skupinou návštěvníků, na které jsme při navrhování nového centra mysleli, jsou senioři, znevýhodnění a handicapovaní spoluobčané,“ vysvětluje vedoucí lektorského oddělení Lucie Haškovcová.

Galerie hlavního města Prahy vytvořením nového edukačního centra pokračuje ve své dlouhodobé strategii otevřít kvalitní formou téma výtvarného umění co nejširšímu spektru veřejnosti.

Ideová koncepce: Magdalena Juříková

Architektonický návrh: Tomáš Svoboda

Koncepce a koordinace: Lucie Haškovcová, Markéta Slachová Goldová

Odborná spolupráce: Hana Larvová