Publikováno: 1. 4. 2021

Jak vypadá nejpřístupnější muzeum v USA?

Olympijské a paralympijské muzeum USA vzniklo s cílem univerzální přístupnosti pro všechny návštévníky.

@usopm.org

Olympijské a paralympijské muzeum USA v americkém státě Colorado bylo otevřeno v červenci 2020. Cílem muzea bylo vyzvednout fyzické možnosti lidského těla, ale zároveň upřímit pozornost na to, že lidské tělo může mít mnoho podob a forem, včetně těch s postižením nebo omezením. Muzeum tak mělo ambici stát se nejvíc přístupnou muzejní institucí v USA a jednou z nejpřístupnějších ve světě.

Budova muzea je záměrně koncipována do tvaru spirály, aby si všichni návštěvníci bez ohledu na jejich možnosti orientace a pohybu mohli projet tu samou trasu. Přechod mezi jednotlivými patry je řešen prostřednictvím plošin s mírným skluzem, aby se návštěvníci nemuseli rozhodovat mezi schody a výtahem. Veškeré multimediální nebo interaktivní prvky jsou opatřeny zvukovými popisy, titulky, výkladem v americkém znakovém jazyce, dotykovými prvky na klávesnici nebo podlaze, vysokým kontrastem a větší velikostí písma. K zapůjčení zdarma jsou k dispozici naslouchátka, vozíky, taktilní pera pro ovládání dotykových obrazovek a senzorické kufříky. Na vyžádání je možné objednat prohlídku expozice se ztlumenými světly a ztišenými zvuky.

Budova muzea i expozice byly během své přípravy konzultovány s řadou amerických paralympioniků, aby bylo docíleno co největšího pohodlí všech návštěvníků.

Více informací v článku zde nebo na oficiálních webových stránkách muzea

Zdroj: fastcompany.com, usopm.org