JE EVIDENCE SBÍRKOVÝCH PŘEDMĚTŮ DVOJÍ NEBO DVOUSTUPŇOVÁ

Datum konání: 30. 11. 1999

JE EVIDENCE SBÍRKOVÝCH PŘEDMĚTŮ DVOJÍ NEBO DVOUSTUPŇOVÁ

Evidence sbírkových předmětů (sbírková evidence) je jedna, ale je ve většině muzeí a galerií dvoustupňová. První stupeň nazýváme evidencí chronologickou, druhý stupeň evidencí systematickou. Pokud bychom vnímali sbírkovou evidenci jako dvojí, nebylo by nic divného na tom, že oba evidenční záznamy jsou zcela odlišné a nic je nespojuje, ale tak tomu není.  Lišit se sice mohou, ale pouze v rozsahu údajů, případně v jejich upřesnění, propojeny musí být přinejmenším evidenčními čísly – přírůstkovým a inventárním – které musí být uvedeny ve stejném tvaru v obou záznamech.

Zpracoval: RNDr. Jiří Žalman

Prameny:

• Zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní hodnoty a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
  • Vyhláška Ministerstva kultury č. 275/2000 Sb.,  kterou se provádí zákon č. 122/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů
  • Metodický pokyn Ministerstva kultury čj. 53/2001
  • Žalman, J. a kolektiv: Příručka muzejníkova I, AMG, druhé upravené vydání, Praha 2010
  • Úvod do muzejní praxe. Učební texty základního kurzu Školy muzejní propedeutiky AMG, Praha 2010
  • Poznatky z kontrol dodržování zákona č. 122/2000 Sb., prováděných MK

Ke stažení: Metodický text JE EVIDENCE SBÍRKOVÝCH PŘEDMĚTŮ DVOJÍ NEBO DVOUSTUPŇOVÁ

Zdroj obrázku: http://ces.mkcr.cz/cz/sb.php?evc=ZMO/002-05-07/150002

Autor: emuzeum   |   Sekce: Evidence sbírkových předmětů (sbírková evidence)   |   Tisk   |   Poslat článek

Ministerstvo kultury
Odbor muzeí

Maltézské náměstí 1

www.mkcr.cz

Centrum pro prezentaci kulturního dědictví © 2010, všechna práva vyhrazena. Vydává Národní muzeum.