Publikováno: 6. 10. 2021

Schwules Museum v Berlíně

Netradiční berlínské muzeum a dokumentační centrum nabízí online výstavu "Neznámé objekty".

© schwulesmuseum.de

Schwules Museum v Berlíně vzniklo původně jako občanský projekt „anti-muzea“ za účelem protestu proti systémovému vytěsňování homosexuality a jiných sexuálních menšin ze společnosti. Název vychází z německého výrazu „Schwul“, které bylo historicky používáno jako hanlivé označení homosexuálů. Dnes tvoří jedno z největších muzeí zaměřených na tematiku „queer history“, na kulturu i životní příběhy lidí menšinových sexuálních orientací a pohlavních identit. Muzeum kromě expozice disponuje také archivem a knihovnou, přičemž pravidelně organizuje vzdělávací workshopy, semináře a filmové večery. Dlouhé roky se nacházelo v berlínské čtvrti Kreuzberg na ulici Mehringdamm. Nyní jej lze navštívit na adrese Lützowstrasse 73 ve čtvrti Berlin-Tiergarten.

Od srpna roku 2021 nabízí muzeum virtuální výstavu „Unknown Objects: Newly Told Stories“, která představuje 100 objektů ze sbírek muzea, jejichž historie není přesně známá. Muzeum tím jde v tradici kritické reflexe muzejní praxe, vymezujíc se vůči zavedeným pojetím exponátu, a předkládá artefakty jako subjekty nových vyprávění.

Výstavu naleznete na internetových stránkách muzea

Zdroj: www.schwulesmuseum.de