Publikováno: 12. 4. 2021

První výsledky českého dotazníku k definici muzea 2021

První výsledky šetření mezi českými muzejníky na téma definice muzea byly zveřejněny.

@archeo-muzeo.phil.muni.cz/

Výzkumný tím Ústavu archeologie a muzeologie FF MU a a Katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví zveřejnili první výsledky dotazníkového šetření mezi českými muzejními pracovníky a odborníky na téma definice muzea. Dotazník proběhl v souvislosti z připravovanou Generální konferencí ICOM, která se bude konat příští rok v Praze, a právě otázka muzejní definice bude jedním z hlavních témat.

Do dotazníkového šetření mezi odbornou muzejní a muzeologickou komunitou v České republice se zapojilo 499 respondentů.

Celých 72 % respondentů se přiklání ke stávající definici muzea podle ICOM (2007) jako k vyhovující podobě definice, za určitých úprav. Nepřijatý návrh z Generální konference ICOM Kjóto 2019 má podporu 12 % respondentů, 6 % považuje za akceptovatelné obě definice současně a 4 % obě za nevyhovující.

Mezi 20 pojmy/hodnotami do definice muzea s nejčetnějším výskytem, které se za české muzejnictví odesílají na ICOM Paříž, jsou: dědictví, vzdělávání, edukace, sbírky, výzkum, ochrana, odbornost, poznání, kultura, veřejnost, dokumentace, hmotné a nehmotné doklady, paměť, dostupnost, člověk, uchovávání, prezentace, minulost, budoucnost, péče.

Celý článek zde.

Zdroj: archeo-muzeo.phil.muni.cz